Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


SONDA

Pan Kamiński i Pan Kurek prowadzacy Sondę w odpowiedni dla siebie sposób potrafili zwrócić uwagę widza

Na wstępie kilka słów od Tomasza Pycia - współautora Sondy :

Program telewizyjny Sonda został uznany za "kultowy" dopiero po tragicznym wypadku jego prowadzących Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego. I to nie natychmiast.
Najpierw uznano, że TVP nie ma możliwości zastąpienia go równie wartościową pozycją. Materiały przywiezione z ostatniej ich wyprawy do Australii posłużyły do zrealizowania 2 programów. Ratowano się emisją odcinków "Beyond 2000", które w 1990 roku zespół tego programu nieodpłatnie przekazał TVP. Opracowaniem tekstów i tzw. zgraniem zajął się Tomasz Pyć. W następnych latach próbowano powtarzać Sondę z dodawaniem do poszczególnych odcinków aktualnych komentarzy. Ten pomysł szybko się wyczerpał. Wybrane odcinki Sondy wydano na kasetach VHS, które krążą teraz w
internecie.
Pod koniec lat 90 powstała strona, która porządkuje informacje o tym programie. Jej autorem jest współautor Sondy - Tomasz Pyć. Do dyskusji z internautami służy forum (odnośnik na stronie http://www.tk.pl/sonda/index.htm).
Strona Sondy jest obecnie najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o programie.

Prowadzacy program Sonda nad tematem dotyczacym odtwarzaczy DVD Dla prowadzacych Sondę nie było taki rzeczy, których nie potrafili by wyjasnić

Sonda to był program o tematyce popularnonaukowej. Program ten prowadzili Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński i to dzięki nim oraz ich dociekliwości program ten stawał się z odcinka na odcinek coraz popularniejszy.
Premiera pierwszego odcinka "Sondy" odbyła 8 września 1977 roku i wtedy to odcinek ten prowadził sam Andrzej Kurek. Zdzisław Kamiński dołączył dopiero w trzecim odcinku.

Sonda, która miała początkowo formę magazynu powoli zmieniała swój profil. Autorzy zaś swoje sprzeczki zaczęli ubarwiać elementami scenograficznymi czy kostiumowymi. Jak sami potem mówili : "Atakujemy widza obrazami, któe jedni nazywają opakowaniem, galanterią, cyrkiem, a my - prawdziwą telewizją. Stąd nasze kłótnie, przebieranki, eksperymenty na samych sobie, elektroniczne zabawy z obrazem. Za każdy razem wymyślamy wszystko sami : od początku do końca! A zasada wiodąca : nasz program nie operuje szczegółami, parametrami technicznymi... Tematy staramy się pokazać na ogólnym tle nauki światowej."

Andrzej Kurek na tle płyty DVD Zdzisław Kamiński na tle płyty DVD

W 1989 roku autorzy Sondy zapowiedzieli koniec programu. Zamierzali bowiem realizować audycję o tematyce gospodarczej. Niestety, kilka tygodni później od ogłoszenia końca programu, w trakcie jednego z wyjazdów do Raciborskiej Fabryki Kotłów Rafako, 29 września 1989 roku, prezenterzy zginęli w wypadku samochodowym. Pozostały już po nich tylko odcinki programu ... W sumie powstało tych odcinków 529 a ostatni odcinek wyemitowano w telewizji 29 września 1990 roku (w rocznicę śmierci prezenterów).