Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

ORDY

 

ordy


- posłuchaj czołówki serialu "Ordy" (dłuższa wersja)

Bohaterami filmu są dzieci, które niemal każdego dnia napotykają wokół siebie na ciekawe, lecz nie zawsze zrozumiałe zjawiska. Dzieci zastanawiają się jak działają różne urządzenia, skąd się wzięły i kim byli ludzie, którzy je stworzyli. Na wiele z tych pytań długo nie znalazłyby odpowiedzi, gdyby nie komputerowy duszek, które prowadzi je przez świat wielkich odkryć i wynalazków. Ożywia on historycznych bohaterów, czyni nas świadkami przeszłych wydarzeń, które przedstawia jak pasjonującą, niezwykłą przygodę.

ordy 01 ordy 02

Tym owym komputerowym duszkiem jest Ordy, który pomaga właśnie dwójce bohaterom Alexowi i Zoe zrozumieć otaczający wokół nich świat. Każdy ze 127 wyprodukowanych przez japońską firmę Nippon Animation odcinków (w Europie było ich 52) skupia się na innym zagadnieniu i na innej postaci. Bohaterowie poznają wielkich uczonych ich problemy oraz wynalazki, które czynią ich świat lepszym.


     


U nas serial ten pojawił się w latach 80-tych (pewnie to będzie druga połowa skoro premierowe odcinki zostały wypuszczone w Japonii w 1983 roku) a odcinki emitowane były w czwartek (po programie dla dzieci i młodzieży) albo w piątek (po programach popularnonaukowych - głowy nie daję).

ordy 03 ordy 04

Przesłanie serialu "Ordy" było skierowane głównie do dzieci ze szkół podstawowych jako w pewien sposób dobrze zinterpretowana lekcja poświęcona odkryciom i wynalazkom.

Serial ten został przetłumaczony na wiele języków m.in. po hiszpańsku, francusku, portugalsku, hebrajsku, arabski itd.
U nas był emitowany z polskim lektorem.