Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

ARABELA

Arabela - film produkcji czechosłowackiej

Arabela to serial produkcji czechosłowackiej wyprodukowany w latach 1978-1980. Serial ten łączył w humorystyczny sposób dwa światy - świat bajek oraz świat realistycznej, socjalistycznej Czechosłowacji. Córka króla bajek - księżniczka Arabela ucieka przed zemstą chytrego i zarozumiałego czarodzieja Rumburaka ze świata baśni do świata rzeczywistego. Spotyka Petra Majera i się w nim zakochuje. Rumburak nie daje za wygraną i podąża śladem księżniczki czyniąc przy tym sporo zamieszania zarówno w świecie ludzi jak i w świecie bajek. Czary, pierścień życzeń, latający kufer, czarodziejski płaszcz oraz wiele innych magicznych przedmiotów jak i wiele ciekawych postaci przewija się przez trzynaście półgodzinnych odcinków.

Arabela - film produkcji czechosłowackiej

Po raz pierwszy serial ten wyemitowana w Polsce wkrótce po premierze (na przełomie lat 70-tych i 80-tych). Emisja premierowych odcinków odbyła się w niedzielnym Teleranku (a ściślej mówiąc w kinie Teleranka). Trudno powiedzieć co spowodowało takie duże zainteresowanie i taką popularność serialu : czy magiczny pierścień (o którym marzyło chyba każde dziecko oglądające przygody Arabeli) czy może dość przemyślany i pokręcony scenariusz. Pierwsza emisja tego serialu odbyła się z naszym rodzimym dubbingiem, który był zresztą dobrze zrobiony. Dubbing także towarzyszył późniejszym powtórkom w latach osiemdziesiątych, które były emitowane zazwyczaj w ramach Teleferii (średnio raz na dwa lata). Niestety, skończył się komunizm, i po wielu wielu latach stacja TV4 przypomniała nam serial ale niestety już z polskim lektorem. Próżno także szukać starego, polskiego dubbingu na DVD. Dystrybutor - Monolith Films wydał ten serial na płytach także z polskim lektorem.
W 1984 roku wszedł na ekrany kin film "Rumburak" w którym ponownie można było ujrzeć przygody niektórych bohaterów z serialu Arabela jednakże postać księżniczki Arabeli nie pojawiła się tam.

Arabela - film produkcji czechosłowackiej

Kultowy status serialu skłonił czeską telewizję do wyprodukowania drugiego sezonu. W 1990 roku nakręcono 26 odcinków "Powrotu Arabeli". Nowa opowieść rozpoczyna się równo po dziesięciu latach, czyli w rocznicę ślubu Arabeli i Petra. Przez ten czas zaszły poważne zmiany. Irracjonalny socjalizm, z pomysłami jak z zagmatwanej bajki, przekształcił się w twardy kapitalizm. Dzieci dorosły Honzík i Mařenka są na pierwszym roku studiów. Pani Majerová owdowiała. Petr jest słynnym wynalazcą, a Arabela, z racji swoich umiejętności, jest wziętym tłumaczem mowy zwierząt ma nawet swój program w telewizji. Mimo najszczerszych chęci serial ten nie podbił aż tak serca publiczności jak część pierwsza. To już zresztą nie był ten klimat ... nie żył Menšík. Po drugie : oryginalna odtwórczyni roli głównej wyjechała do Niemiec i zajęła się prowadzeniem domu. "Ten sequel zupełnie mi się nie podobał - opowiada prasie Nagyová (odtwórczyni księżniczki Arabeli). Nie miał nic wspólnego z tą cudowną opowieścią, w której świat ludzi przenikał się ze światem baśni."

Bibliografia :
1. Arabela - Wikipedia
2. Powrót Arabeli - Wikipedia
3. Bartek Koziczyński - 333 popkultowe rzeczy