Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Jacek i Agatka

JACEK I AGATKA

Ciekawostka : Znany wszystkim Order Uśmiechu zrodził się właśnie w dobranocce o Jacku i Agatce. Wzór medalu w odpowiedzi na apel bohaterów bajki zaprojektowały właśnie dzieci.

 

 

 

Jacek i Agatka to niezwykła bajka bowiem była to pierwsza dobranocka dla dzieci. Dobranoc (bo tak to się wtedy mówiło) miała swój początek 2 października a emisja ponad tysiąca dziesięciominutowych odcinków zakończyła się w roku 1963. Tytułowe postaci to dwie dłonie w rękawiczkach z zamkniętymi na palcach piłeczkami pingpongowymi. Oprócz Jacka i Agatki w programie pojawiała się sąsiadka - Pani Zosia (w tej roli Zofia Raciborska użyczająca głosu całej gromadce) z pogadanką o wydarzeniach w domu bohaterów.

Popularność Jacka i Agatki przeszła wszelkie oczekiwania bo razem z dobranocką powstały też płyty z bajkiami o Jacku i Agatce, powstawały też pocztówki dźwiękowe, powstało także mydło Jacek i Agatka nie wspominając już o setki przedzkolach, które nazwano imieniem głównych bohaterów.

Dobranocka ta skłaniała dzieci do różnych aktywności i to związanych z różnymi dniami np. ostatni dzień lata, dzień chłopaka, dzień latawca itp. 

 

Jeden z odwiedzających tę stronę, Michał wspomina pierwszy odcinek : "Treść była następująca (tyle pamiętam): kiedy Jacek i Agatka kładli się spać, to Jacek wyjął skądś szklany przedmiot. Chyba był to talerzyk, lub coś na kształt popielniczki. W latach 60-tych oprócz kryształów (drogich) były bardzo modne przedmioty z grubego kolorowego lanego szkła (tańsze)o nieregularnych kształtach - wazony, popielniczki, talerze itp. Taki kolorowy (oczywiście w telewizorze nie było widać, ale Jacek mówił, że przedmiot jest różnokolorowy, a wówczas telewizja nie kłamała) przedmiot Jacek pokazał Agatce i powiedział, że jeśli włoży go pod poduszkę, to będzie miała kolorowe sny. Nie wiem, czy tak zrobiła, chyba jednak tak. Tak się rozwspominałem, że mi płacz przyszedł." (dziękujemy za wspomnienia)