Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

GOŚCIE Z GALAKTYKI ARKANA

goscie z galaktyki arkana 1
Jeden z plakatów filmowych

Goście z Galaktyki Arkana - film, który wg mnie był pastiszem na inwazję obcych. Wyprodukowany w koprodukcji czechosłowacko-jugosłowiańskiej i reklamowany jako komedia sciencie-fiction w rzeczywistości był raczej coś z rodzaju czarnego humoru. Oto mamy - Roberta, pisarza, który próbuje napisać książkę o przybyszach z tajemniczej galaktyki Arkana w skład którego znajduje się piękna i tajemnicza Andra oraz dwójka dzieci Targo i Ulu. Robertowi dość opornie idzie to pisanie bo bez przerwy musi poświęcać uwagę swojej dziewczynie - Bibi i jej zwariowanej rodzinie. Od czasu do czasu nachodzi go znajomy sąsiad - Toni, który ma fioła na punkcie fotografowania, bez przerwy poszukujący materiału na wagę złota.

O dziwo - pewnego razu Robert odbiera przez swój dyktafon wiadomość od Andry, że czeka na niego na wyspie znajdującej się w okolicy. Od tego czasu w życiu pisarza i mieszkańców spokojnego miasteczka wszystko wywraca się o 180 stopni. Zaczyna się zażyła znajomośc Roberta z Andrą a także pogoń mieszkańców za kosmitami.

goscie z galaktyki arkana 3 goscie z galaktyki arkana 4
Potwór Momo jako zabawka i w swej okazałości

Wszystko kończy się tym - na co chyba wszyscy przychodzili tu do kin - masakrą w trakcie pewnej imprezy, na której zjawia się maskotka dzieci - potwór Momo (normalnie przypominający zabawkę ale pozostawiony bez opieki przeobraża się w duże monstrum siejące strach i terror).

Specjalnością Andry było posługiwanie Robertowi i kiedy wrócił on pewnego dnia do domu zobaczył jak ona odkurza mieszkanie i na specjalne życzenie serwuje mu befsztyk oraz kawę. Andra posiadała zdolność manipulowania czasem tak więc pewne niekorzystne wydarzenia, które wydarzyły się podczas jej pobytu na ziemi zostały anulowane (w filmie używa tej zdolności dwa razy)

goscie z galaktyki arkana 5
Andra wręcza Robertowi Bibi w formie kostki

Film powstał w 1981 roku a do nas dotarł wyjątkowo szybko bo w kinach był wyświetlany już w połowie lat 80-tych (1983 lub 1984 rok) a później w 1985 roku można było go obejrzeć w czasie wakacji (17 sierpnia) na pierwszym programie TVP by potem ślad po nim zaginął.

Jak już wspomniałem plakat sugerował nam na komedię sci-fi jednak zmielony palec kosmitki, rzeź na przyjęciu raczej nie wyglądały na komedię. Przyjęcie było kulminacyjnym (zwykle po dość długim oczekiwaniu) elementem filmu i zawsze w nas powodował lekki uśmieszek kiedy potwór Momo urywał i miażdzył głowy .... tanie efekty specjalne ale nam to wystarczało bo czegoś takiego jako dzieci jeszcze nie widzieliśmy. Jednak większość z nas kibicowała Momo oraz ... niewidomemu organiście, który grą na akordeonie po prostu wymiatał :)

goscie z galaktyki arkana 2
Główni bohaterowie filmu
(obok Roberta i przybyszy jest jeszcze jego dziewczyna Bibi oraz Tony - fotograf)

Nie wiem jak to było do końca z nagością. Na krążącym w sieci filmiku jest scena kiedy to mieszkańcy miasteczka chcący pokazać kosmitom że przybywają w pokojowych zamiarach i nie mają nic do ukrycia rozbierają się do naga i zaczynają przeszukiwać jaskinię w poszukiwaniu obcych przybyszy. Nie mogę sobie przypomnieć czy faktycznie scena ta była pokazana w kinie - czy faktycznie cenzura dopuściła ją do emisji. Może coś takiego sobie przypominacie?

A czy wiecie że film emitowany w kinach był w polskiej wersji językowej? Dubbing przygotowany w Studio Opracowań Filmów w Warszawie w reżyserii Henryki Biedrzyckiej. Mogliśmy usłyszeć głosy m.in.Gabrieli Kownackiej, Doroty Lanton, Marcina Trońśkiego, Zofii Gładyszewskiej. Ciekaw jestem czy wtedy przeszkadzały nam polskie dialogi w filmie?