Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

SPADŁA Z OBŁOKÓW (MAJKA Z KOSMOSU)

Opracowując materiał częściowo korzystałem z książki "333 popkultowe rzeczy" Bartka Koziczyńskiego.

spadla z oblokow 1 spadla z oblokow 2

- posłuchaj piosenki z serialu "Spadła z obłoków"

13 odcinkowy serial, który powstał na podstawie książki Vaclava Borovicka to historia dzieci w górskiej wsi Cabove i Majki - dziewczyny z planety Gurun. Początek sezonu wakacyjnego. Dwa miejscowe dziecięce grupy rywalizują ze sobą tocząc nieustanne potyczki. Wkrótce tajemniczy błysk nawiedza okolicę a dzieci nad rzeczką przy pobliskim kamieniołomie widzą dziewczynę, która idzie po powierzchni statu i wokół głowy ma pełno dziwnych iskier. Dziewczyna ta doprowadza do pojednania dwóch grup dziecięcych, które postanawiają jej przybycie utrzymać w tajemnicy. Tak zaczyna się seria przygód, podczas których Majka - kosmitka z planety Gurun, pozbawiona emocji, uczy się co to radość i przyjaźń, śmiech i łzy a w zamian uczy dzieci o cudach jakie są powszechnie stosowane na jej planecie. Dziewczynka charakteryzowała się tym że miała specjalny pas w którym kululowała się jej energia dzięki której mogła wykonywać niesamowite rzeczy np. chodzić po wodzie, po suficie. Ponadto była bystra jednak wciąż potrzebowała pomocy ze strony dzieci a jej najbliższym ziemskim przyjacielem stał się Karol.

spadla z oblokow 3

Serial ten posiadał wszystko - tajemnicę, poczucie przynależności, fantazję, mnóstwo efektów specjalnych, intrygi, życzliwości, przyjaźń, dobrych i złych ludzi oraz wiele zabawnych momentów natomiast zdjęcia do niego kręcono w malowniczych tatrzański plenerach a efekty specjalne powstału w studiu w Zilnie.

Tytułową rolę zagrała Zuzanna Pravanska, urodzona w 1968 w Bratysławie. Jednak zanim do tego doszło zagrała wcześniej w spocie propagujące bezpieczne obchodzenie się z ogniem "Tato, znalazłam zapałki". Później w 1976 zagrała już w "Stroskotanie Danubia". Do serialu "Spadła z obłoków" dostała się poprzez casting. Panów filmowców oraz jury zaskoczyła błyskawicznym powtórzeniem słów "Druhe epicentrum postsekundarnej paragalaxie" (mówi to na filmie poniżej) a na zawołanie zalała się łzami kiedy jej kazano zagrać osobę, któa straciła babcię. Serial, który miał swoją premierę w 1979 roku uczynił z dziewczynki gwiazdę, jednak 22 miesiące wyrwane z codziennej rutyny znacznie na niej się odbiło. Zuzanna z ledwością ukończyła szkołę a potem w jej życiu było jeszcze gorzej. Wdała się w nałogi i patologiczne małżeństwo a dzieci jej trafiły do placówek opiekuńczych.
"Obejrzałam 'Majkę z gwiazd'" - wspomina Zuzanna - "Co czułam? To jak zdjęcie w albumie. Zresztą niemam żadnych fotografii, wszystkie zniszczył mój były mąż. Miałam też tysiące listów od dzieci. Poodrywał z nich znaczki i wyniósł na makulaturę, żeby mieć za co pić...". Życie nie obchodziło się z Zuzanną zbyt łaskawie.

Do polski serial ten trafił w 1981 roku i był emitowany pod tytułem SPADŁA Z OBŁOKÓW (później zmieniono tytuł na Majka z kosmosu). Jego emisja przypadała w czwartki w programie "Telewizja Dziewcząt i chłopców" a pierwszy odcinek wyemitowano po wakacjach. Później systematycznie powtarzano go.