JACEK I AGATKA

Ciekawostka : Znany wszystkim Order Uśmiechu zrodził się właśnie w dobranocce o Jacku i Agatce. Wzór medalu w odpowiedzi na apel bohaterów bajki zaprojektowały właśnie dzieci.

Jacek i Agatka to niezwykła bajka bowiem była to pierwsza dobranocka dla dzieci. Dobranoc (bo tak to się wtedy mówiło) miała swój początek 2 października a emisja ponad tysiąca dziesięciominutowych odcinków zakończyła się w roku 1963. Tytułowe postaci to dwie dłonie w rękawiczkach z zamkniętymi na palcach piłeczkami pingpongowymi. Oprócz Jacka i Agatki w programie pojawiała się sąsiadka - Pani Zosia (w tej roli Zofia Raciborska użyczająca głosu całej gromadce) z pogadanką o wydarzeniach w domu bohaterów.
Popularność Jacka i Agatki przeszła wszelkie oczekiwania bo razem z dobranocką powstały też płyty z bajkiami o Jacku i Agatce, powstawały też pocztówki dźwiękowe, powstało także mydło Jacek i Agatka nie wspominając już o setki przedzkolach, które nazwano imieniem głównych bohaterów.
Dobranocka ta skłaniała dzieci do różnych aktywności i to związanych z różnymi dniami np. ostatni dzień lata, dzień chłopaka, dzień latawca itp.

Jeden z odwiedzających tę stronę, Michał wspomina pierwszy odcinek : "Treść była następująca (tyle pamiętam): kiedy Jacek i Agatka kładli się spać, to Jacek wyjął skądś szklany przedmiot. Chyba był to talerzyk, lub coś na kształt popielniczki. W latach 60-tych oprócz kryształów (drogich) były bardzo modne przedmioty z grubego kolorowego lanego szkła (tańsze)o nieregularnych kształtach - wazony, popielniczki, talerze itp. Taki kolorowy (oczywiście w telewizorze nie było widać, ale Jacek mówił, że przedmiot jest różnokolorowy, a wówczas telewizja nie kłamała) przedmiot Jacek pokazał Agatce i powiedział, że jeśli włoży go pod poduszkę, to będzie miała kolorowe sny. Nie wiem, czy tak zrobiła, chyba jednak tak. Tak się rozwspominałem, że mi płacz przyszedł." (dziękujemy za wspomnienia)

Multimedia


Fragment dobranocki


Inny fragment dobranocki