Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

OGRODNICY
zdjęcia nadesłało Muzeum Sentymentów w Kowarach

ogrodnicy 01

Gra dydaktyczna "Ogrodnicy" jest przeznaczona dla dzieci w wieku 5-6 lat. Celem gry jest zaznajomienie się graczy z warzywami oraz ich rozpoznawanie. Gra ta składa się z planszy przedstawiającej ogród warzywny oraz kartoniki przedstawiającymi warzywa znajdujące się na planszy a także kartoniki z nazwami tych warzyw. Stąd wiek graczy jest w granicach 5-6 lat bowie pięciolatki, nieumiejące czytać będą posługiwać się obrazkami a 6-latki, które już poznały literki mogą używać kartoników z nazwami warzyw.

ogrodnicy 02

Reguły gry są banalnie proste, przystosowane do wieku dziecka. W grze może uczestniczyć maksymalnie czworo dzieci a kolejność poruszania się po planszy wyznacza rzut kostką. Kto ma najwięcej oczek zaczyna pierwszy a kto najmniej - ostatni. Dzieci rzucają kostką, poruszając się po planszy o określoną liczbę oczek. Kiedy staną na planszy z rysunkiem warzywa muszą je nazwać po czym biorą kartonik z rysunkiem bądź z nazwą tego warzywa. Zatrzymanie się na pustym polu nie uprawnia do wzięcia kartonika a zatrzymaniu się na polu z chwastami (są takie na planszy)  powoduje przesunięcie pionka na najbliższe puste pole (do przodu).

Po tym jak ostatni uczestnik gry dojdzie do końca planszy następuje przeliczenie zdobytych fantów tj. warzyw a wygrywa ten kto zdobył ich jak najwięcej.

ogrodnicy 03

Gra ta jest przeznaczona dla tych dzieci co dobrze znają występujące w niej warzywa i potrafią je rozpoznać na rysunkach. Najlepszym miejscem do zapoznania się z właściwymi nazwami są grządki przedszkolne a czasem też i własny ogródek. Tam dziecko znajduje odpowiedzi na pytania: "co to za warzywo".

Przed przystąpieniem do grania, osoba dorosła powinna dość dokładnie omówić z dziećmi zasady a - jeśli dzieci dalej nie będą ich rozumiały - zagrać z nimi.

ogrodnicy 04

Grę wydało WOSI "Wspólna Sprawa"