Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 

MONOPOL (kategoria: gra pieniężna)

 

Monopol - gra planszowa

Monopol to gra od której wzięły się wszystkie gry pieniężne jakie powstały u nas, w Polsce. Powstałą na podstawie wcześniejszej gry "The Landlord's Game" w 1933 roku. W 1935 roku została opatentowana przez Charles'a Darrowa i wydana przez Parker Brothers. Generalną ideą gry Monopol było ukazanie zła zarabiania (celem gry jest doprowadzenie do nędzy pozostałych graczy). Gra ta wyruszyła na podbój Ameryki a w 1936 roku wyemigrowała do Wielkiej Brytanii. W Polsce, ze względu na historyczne u nas klimaty pojawiła się dosyć późno i nie wszyscy pewnie mogli pozwolić sobie na grę w nią (zadowalali się raczej jej polskimi odpowiednikami).

Monopol - gra planszowa Monopol - gra planszowa

Zasady gry nie zmieniły się. Gracze poprzez kupno posiadłości ziemskich stają się panami danych terenów. Pozostali gracze, którzy wejdą na pole wykupione przez innego gracz będą musieli mu zapłacić za pobyt na nim.
Gracze poruszają się przy pomocy dwóch kostek i pionków, które w grze Monopol były bardzo ładnie wykonane.

Monopol - gra planszowa Monopol - gra planszowa

Gra Monopol doczekała się na wielu zachodnich rynkach klonów. Były to przeważnie gry związane z jakimiś kultowymi seriami i tak np. powstał Monopoly : The Simpsons, Monopoly : The Lords of the Rings Trilogy, Monopoly Star Wars czy też Monopoly Pokemon.