Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

DETEKTYW

detektyw 01

Gra planszowa "Detektyw" to gra, która w pewnym sensie powinna być unikatem. Wydana prawdopodobnie w 1986 roku przez Spółdzielnię Rzemieślniczą "OTWOCK" (istniejącą do dziś) w bardzo niskim nakładzie czyli 5000 egzemplarzy. Zastanawiam się ile egzemplarzy zachowało się do dzisiaj i ile procent z tych zachowanych egzemplarzy jest w dobrym stanie i posiada wszystkie potrzebne do gry rekwizyty.

detektyw 02

Sama gra to oczywiście polskojęzyczna edycja znanej i popularnej na całym świecie gry "Clue" (lub "Cluedo).

Rekwizyty wchodzące w jej skład to : plansza, instrukcja, karty podejrzanych (6 osób wśród nich: Miss Myszka, Mrs Smukła, Mrs Fasola, Mr Musztarda, Mr Oko, Mr Koks), są podejrzani to muszą być narzędzia zbrodni a więc: klucz, pistolet, sztylet, sznur, świecznik, rura, które są także reprezentowane też jako modele.

detektyw 03

Samą zbrodnię popełniono w jakimś pomieszczeniu a więc dochodzą też karty pomieszczeń. I mamy tak: gabinet, bibliotekę, salę bilardową, cieplarnię, salę balową, kuchnię, jadalnię, świetlicę, hall.

Do tego oczywiście kostki sześcienne, 6 pionków reprezentujących 6 podejrzanych, jedną kopertę mordercy oraz notes detektywa w których zbierane będa wszelkie poszlaki.

detektyw 04

Zasad gry niestety nie pamiętam. Bodajże do koperty mordercy wrzucało się wylosowaną kartę postaci, miejsca i rekwizytu. Pozostali gracze przemieszczając się poprzez rzut kostką po planszy musieli rozwikłać zagadkę kryminalną. Im więcej graczy grało tym lepsza była cała rozgrywka.

detektyw 05Jeśli ktoś z Was ma instrukcję albo zechciałby coś więcej napisać to zapraszam do kontaktu ze mną. Chciałbym nieco rozwinąć ten temat.