Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

MAKLER GIEŁDOWY

makler gieldowy

Jedna z pierwszych gier, która pojawiła się w Polsce przybliżająca mechanizm rynku giełdowego. Mowa tutaj o grze "Makler giełdowy" wydaną prawdopodobnie przez drukarnię Ellert, której logo znajduje się na pudełku. Wydana najprawdopodobniej w 1986 roku swoją tematyka wnosiła jakiś powiew świeżości w tamtych szarych prlowskich czasach. Mało kto wie iż nie był to produkt wymyślony w Polsce ale "skopiowany" z zachodu do tego stopnia, że nawet wyglądu pudełka nie zmieniono tylko podmieniono tytuł "Executive decision" (decyzja wykonawcza) na "Makler giełdowy".

makler gieldowy 01

Gra ze względu na dość skomplikowaną instrukcję i sposób rozgrywania była do rozgrywania przez młodzież bądź dorosłych. By w nią grać, może nie trzeba było znać tajników giełdowych bo zaznajamiając się z instrukcją powoli wchodziliśmy w świat giełdy, zakupów, sprzedaży oraz maklerów.

makler gieldowy 02

Otwierając pudełko mogliśmy w nim znaleźć: instrukcję, pakiety różnych surowców tj. surowce standardowe, wysokiej jakości oraz najwyższej jakości, pakiety biletów płatniczych o nominałach: 1, 5, 10, 50, 100, 500, zmywalną "Tabelę cen i decyzji giełdowych" na której odpowiednią kredką świecową (dołączoną oczywiście do gry) zapisywane były różne ceny akcji (później je można było zetrzeć wilgotną ściereczką) a także karty operacji maklera laminowanych (wielokrotnego użytku) jak również papierowych (które w przypadku zbliżania się ilości do zera można było skserować bądź przygotować odpowiednie tabelki na komputerze).

makler gieldowy 03

Cała gra jest typowo grą ekonomiczną w której to twój sukces zależy od podejmowanych przez Ciebie i twoich partnerów decyzji. Grając w "Maklera giełdowego" uczestniczych w giełdach w których to na przemian kupujesz bądź sprzedajesz towar a także wpływasz na mechanizmy rynkowe decydując o cenach, podaży i popycie. Jeśli twoje oceny oraz decyzje będą właściwe a także będziesz trafnie przewidywał poczynania partnerów będziesz miał duże szanse na zwycięstwo.

makler gieldowy 04

W grze bierze udział od 2 do 6 osób. Jedna z nich pełni dodatkowo funkcję bankiera, którego obowiązkiem jest sprzedawanie surowców, prowadzenie zapisu w tabeli cen decyzji giełdowych a także przyjmowanie i wypłacanie pieniędzy. Każda partia jest podzielona na dwanaście rund co odpowiada dwunastu miesiącom. W każdej z tych rund następuje powtarzający cykl czynności: zakup surowców, produkcja oraz sprzedaż wyrobów. Gracz, który przetrwa te 12 rund i będzie miał jak największy zysk wygrywa grę.