Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 

SKOCZKI

Skoczki - pudełko Skoczki - plansza i pionki

Skoczki, Leśne Skoczki bądź Skaczące Czapeczki to gra przeznaczona dla dzieci w wieku 3-ch lat i powyżej, stąd większość z nas zapewne zetknęła się z nią w przedszkolu. Jest to gra zręcznościowa przeznaczona dla całej rodziny a jej początki sięgają zapewne lat 60-tych czy 70-tych XX wieku.

Leśne skoczki - pudełko i plansza Skaczącze czapeczki - pudełko i plansza

Maluchy poprzez granie w tą grę ćwiczyły sprawność manualną w rzutach do celu bo przecież o to w tej grze chodziło.
Gra miała bardzo miłe w wyglądzie pudełko z tymże na jednym z nich były narysowane koniki polne (gra wtedy nazywała się Skoczki) a na innym krasnale z czapeczkami (wtedy gra nazywała się Skaczące czapeczki).
Po otwarciu pudełka oczom naszym ukazywała się ogromna plansza z otworami oraz z boku było miejsce na cztery wyrzutnie (w formie klapek) oraz dwanaście skaczących czapeczek (cztery komplety po 3 sztuki).
Skoro cztery komplety to wiadomo było iż maksymalnie mogły grać w nią cztery osoby.
Pudełko z otworami ustawiano na czymś twardym (blat, stół, podłoga), każdy z graczy wybierał swój kolor czapeczek oraz ustawiał swoją wyrzutnię (klapkę) tuż obok pudełka. Wylosowana osoba, która pierwsza zaczynała grę po ustawieniu wyrzutni obok pudełka z planszą stroną prostą do boku pudełka umieszczała na tej wyrzutni czapeczkę w miejscu zielonego kółka narysowanego na niej a następnie odpowiednio uderzając w przeciwny koniec wyrzutni musiała wycelować skaczącą piłeczkę w otwory na planszy. Każdy z tych otworów był premiowany odpowiednią ilością punktów. Po serii trzech rzutów (bo tyle gracz ma czapeczek) każdy z grających zliczał swoje punkty. Rzeczą jasną jest że wygrywał ten, kto uzyskał tych punktów jak najwięcej.