Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 

CZARNY PIOTRUŚ (kategoria: gra karciana)


Czy nie uważacie iż gra "Czarny Piotruś" jest wstępem do gier hazardowych ? Wszak to gra karciana, najpierw dziecko poznaje karty poprzez granie w Piotrusia a następnie dobiera się do tych właściwych kart grając w wojnę, kuku czy inne gry:)
Czarny Piotruś jest też grą naszego dzieciństwa. Gra, która miała wyrabiać spostrzegawczość, rozwijać skojarzenia, a także uczyć zachowań społecznych. W przeciwieństwie do zwykłej talii Piotruś miał 25 sztuk kart. 12 podwójnych par oznaczonych numerami od 1 do 12 oraz przeróżnymi obrazkami oraz tytułowego "Piotrusia" czyli kartę bez pary oznaczoną liczbą 13.

Czarny Piotruś - pudełko Czarny Piotruś - zwierzątka Czarny Piotruś - zwierzątko - piotruś

Najlepiej się grało w 3-4 osoby. Po rozdaniu wszystkich kart każdy z grających patrzył jakie ma karty. Jedna z nich miała w ręku Piotrusia i musiała się go najszybciej pozbyć bowiem przegrywa ta osoba która zostanie z feralną 13-tką czyli Czarnym Piotrusiem w ręku.
Gracze losowali pomiędzy sobą karty i jak komuś trafiła się para (dwie karty o takich samych liczbach) odkładał ją na bok, zmniejszając w ten sposób ilość kart na swoim ręku i w całej grze. Kiedy już nie miał żadnej karty na ręku to wygrywał a pojedynek trwał pomiędzy tymi którzy jeszcze nie pozbyli się kart w tym Czarnego Piotrusia, którego nikt się niestety nie pozbędzie.

Kart do gry w Piotrusia było 25 ale obrazków, które były narysowane na nich była niezliczona ilość. Były zwierzęta, zawody, sporty, miasta, czynności ... trudno byłoby opisać to wszystko. Na pewno oprócz "gralniczych walorów" przyczyniały się w jakimś stopniu do edukacji grającego dziecka bo grając dziecko się uczyło zawodów, miast, nazw zwierząt i wielu innych rzeczy.

Czarny Piotruś - Bolek i Lolek - zawody