Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

SZKOLNE PRZYGODY PIMPUSIA SADEŁKO

szkolne przygody pimpusia sadelko

W latach 80-tych królował w telewizji Filemon i Bonifacy ale cofnijmy się o kilkadziesiąt lat wstecz. Do życia zostaje powołany w książce Marii Konopnickiej kot Pimpuś Sadełko. Autorka w swojej książce przedstawiła nam jego dorastanie począwszy od zabaw w domu a skończywszy na szkolnej  nauce. Poprzez wierszowaną historyjkę o kotach Pani Konopnicka przedstawiła nam jak wyglądało wtedy życie szkolne z internatem.

szkolne przygody pimpusia sadelko 1 szkolne przygody pimpusia sadelko 2

Nasz główny bohater - Pimpuś to kociak nieco rozpieszczony przez swoich rodziców ale obowiązek nauki wzywa i trzeba się z tym pogodzić oraz wziąć się za naukę. Ta czynność niełatwo mu idzie, lepiej za to wychodzą mu wyniesione z domu psoty, które o mały włos nie doprowadzają do tragedii. Nieszczęśliwy wypadek powoduje iż nasz mały koci bohater dokonuje postanowienia poprawy. Porzuca swoje harce na rzecz ciężkiej nauki.

szkolne przygody pimpusia sadelko 3 szkolne przygody pimpusia sadelko 4

Książka, która jest podzielona na 12 rozdziałów to powrót tak naprawdę do naszego dzieciństwa. Młodsze dzieci znajdą w niej obraz w jakim bawiła się w tamtych latach szkolna młodzież. Starsi albo rodzice odnajdą w tych kotkach samych siebie.

szkolne przygody pimpusia sadelko 5

Wydań tej wierszowanej książeczki było kilka. Sam jestem w posiadniu wydania III z 1956 roku z ilustracjami Józefa Czerwińskiego chociaż w latach 80-tych pojawiła się książeczka z ilustracjami Jerzego Flisaka. Ponoć książeczki, które zostały wydane po II wojne światowej były ocenzurowane przez ówczesne władze.

szkolne przygody pimpusia sadelko 6

"Szkolne przygody Pimpusia Sadełko" to oczywiście lektura klas I-III. Doczekała się również słuchowiska będącego jej luźną i nieco uwspółcześnioną adaptacją. Scenariusz przygotowała Helena Kołaczkowska a do zagrania poproszono tak znakomitych aktorów jak m.in. Mieczysława Czechowicza, Teresę Lipowską, Ewę Serwę, Mieczysława Gajdę. To nie tylko znakomite dialogi ale też i piosenki oraz melodie stanowiące tłlo tej opowieści zaś sama muzyka została skomponowana specjalnie na potrzeby nagrania.