Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

CHIŃSKIE KREDKI CRAYON FIRMY FLYING EAGLE

crayon - po angielsku - pastel

Kolorowe kredki w pudełeczku noszę
Kolorowe kredki bardzo lubią mnie

crayon

Ta popularna wśród dzieci piosenka jest pretekstem do napisania kilku słów o takich właśnie kredkach z epoki PRL-u. I nie chodzi mi wcale o kredki drewniane ze słynnym misiem na pudełku ale o pastelowe kredki produkowane w Chinach.

crayon 01

Nie wiem kiedy zostały wyprodukowane ale u nas, w Polsce pojawiły się najprawdopodobniej pod koniec lat 70-tych. Były sprzedawane w sklepach papierniczych, w pudełkach w których w zależności od rozmiaru było 12, 16, 20, bądź nawet 24 kolorowych sztuk. Pudełka te przyciągały kolorystyką. Zazwyczaj przedstawiały motyw bawiących lub rysujących dzieci albo zwierzątek. W tamtych czasach gdzie wśród polskich produktów dominowała szarość takie kredki wzbudzały zachwyt i pożądanie. Sprzedawały się jak świeże bułeczki.

crayon 02

Każde pudełko (za wyjątkiem opakowania zawierającego najmniejszą ilość kredek) po otwarciu na jego wewnętrznej stronie miało znak firmowy oraz listę kolorów, które można było znaleźć w środku. Każda kredka była odpowiednio ponumerowana i ten numer można było odczytać na liście i dowiedzieć się jaki to był kolor. Trochę głupie ale przydawało się to do nauki angielskiego bowiem wszystko było napisane w tym języku.

crayon 04

Jeden z takich zestawów, który według mnie nie pojawił się w naszym kraju trochę różnił się od pozostałych bowiem zamiast numerów na kredkach były rysunki przedstawiające zwierzątka, ptaki, owady, ryby, pojazdy.

crayon 05 crayon 06

crayon 03

crayon 07 crayon 08

Minęło już kilka zapewne dekad kiedy kredki te zniknęły z półek sklepowych. Jedynym miejscem gdzie można je nabyć są portale aukcyjne. Ceny są różne - począwszy od 10-12 złotych a skończywszy nawet na 200.