Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

JOJO TROCINOWE

jojo trocinowe

Jojo - to znana w starożytności zabawka która najprawdopodobniej pochodziła z Chin jednak jej nieskomplikowana budowa sprawiła iż już starożytni grecy (około 2500 lat temu) wiedzieli jak się z nią bawić.

Nas jednak interesują lata 70-te i 80-te. Oto na odpustach, na straganach z zabawkami dla dzieci pojawia się JOJO TROCINOWE. Była to trocinowa kula zawinięta w folię i zabezpieczona po większości zwykłą aczkolwiek długą gumką. Trzymając za koniec gumki i odbijaniu o własną rękę w momencie jej powrotu należało puszczać ową kulkę w dół. Im szybciej się to robiło tym lepiej.

Po dłuższym czasie użytkowania dochodziło niestety do niszczenia zabawki bo albo pękała gumka albo też wskutek zderzenia się piłki z twardym podłożem dochodziło do rozerwania folii i wypadania trocin. Czasami ciekawość brała górę i sami sprawdzaliśmy jak to jest zbudowane w środku.

Na szczęście koszt takiej zabawki nie był duży i mogliśmy liczyć na kupno drugiej.

Kupowaliśmy to będąc dziećmi, potem nasze dzieci zachęcaliśmy do kupowania tej zabawki a teraz to zapewne kupują ją wnuki o ile gdzieś jeszcze można takie jojo kupić. Na zabawce tej wychowały się jak widać całe pokolenia.