Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

STILON - KASETA MAGNETOFONOWA

stilon

Kto był kiedyś właścicielem magnetofonu i nagrywał kawałki na taśmę magnetofonową ten zapewne wie co to jest STILON.

Oczywiście chodzi o taśmę magnetofonową, idealną w czasach peerelowskich jako nośnik wielokrotnego zapisu. Produkt ten był wytwarzanych przez Zakłady Włókien Chemicznych Stilon z Gorzowa Wielkopolskiego, które produkcją kaset zajęły się od 1971 roku kiedy to wykupiły licencję od Agfy (wcześniej produkowane były taśmy magnetyczne).

stilon model kn

Stilony dzieliły się na trzy rodzaje: model KN z charakterystycznym napisem "taśma magnetofonowa w kasecie") zwany przez producenta "niskoszumowym", model KF posiadający zagęszczoną warstwę magnetyczną (poznać go można było po napisie "ferrum rorte") no i mercedes wśród taśm czyli model KCr z napisem "kaseta chromowa" (bez komentarza).

stilon model kf

Taśmy produkowane w tych zakładach nie miały wtedy super wykonania bowiem były zamknięte w topornej obudowie z białego plastiku momentami ciężko otwierającej się. Mimo to i tak znikały momentalnie z półek.

stilon model kcr

Każda z tych kaset miała oznaczenia C-60, C-90, C-120 co oznaczało długość zapisu w minutach. Najlepsze były 120-tki ale wymagały one odpowiednich magnetofonów. Większość raczej korzystała z 60-tek i 90-tek.

Oprócz do zapisywania dźwięku kasety te były też stosowane jako pamięć masowa do wczytywania różnego rodzaju gier komputerowych oraz programów w popularnych komputerach 8-bitowych jak: ZX Spectrum, Timex, Atari, Commodore, Amstrad CPC.

A Wy co nagrywaliście na kasetach magnetofonowych? :)