Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

KOT HARMONIJKA

kot harmonijka 02

Chciałbym napisać parę zdań o zabawce, którą ostatnio (wrzesień 2023) roku widziałem do kupienia na allegro za 999 złotych. Zabawce, która w czasach naszego dzieciństwa była dość często spotykana a teraz chyba trudna do zdobycia skoro można ją kupić za tak niebywałą cenę.

kot harmonijka 03

Kot harmonijka to piszcząca, klasyczna zabawka naszego dzieciństwa. Był to kot wykonany z plastiku a tułów miał w kształcie korpusu akrodeonowego. Zabawka ta została zaprojektowana w 1968 roku przez Libuse Niklova a wykonana przez Fabrykę Zabawek znajdującej się w Fatre Napajedla (wtedy w byłej Czechosłowacji). Sama pomysłodawczyni (żyjąca w latach 1934-1981) była znaną projektantką zabawek, wręcz niemal światową ich królową. Stworzyła ponad 230 oryginalnych zabawek z których wiele wyprodukowano w wielu wariantach kolorystycznych.

kot harmonijka 01

Do jej pomysłu należały gumowe figurki a także dmuchane zabawki. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów na całym świecie m.in. w zbiorach Musée des Arts Décoratifs w Paryżu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, Muzeum Victorii i Alberta w Londynie, Narodowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Tokio czy w Muzeum Sztuk Dekoracyjnych w Pradze. W 2012 roku, z okazji corocznej edycji Czech Grand Design Awards, jako pierwsza kobieta-projektantka została wprowadzona do Galerii Sław.