Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

KALKA MASZYNOWA

kalka maszynowa

Kalka ołówkowa, kalka maszynowa, kalka techniczna czarna - teoretycznie trzy różne nazwy a praktycznie jedno (a w zasadzie może i dwa ale o tym później) zastosowanie.
W czasach kiedy nie było komputerów, drukarek a o kserokopiarce można było pomarzyć do pisania wszelkiego rodzaju pism służyły maszyny do pisania. Niektóre sprawy urzędowe wymagały kilka kopii, jedna dla urzędnika, druga dla petenta (obecnie używa się słowa interesant) a jeszcze inna dla innej instytucji. W związku z tym aby nie przepisywać tego samego po kilka razy naraz wymyślono właśnie kalkę maszynową. Jest to dodatkowy papier, bardzo przypominający w wyglądzie i w dotyku bibułę, który wkładało się między strony, następnie strony te wsuwało się w maszynę do pisania i pisało się normalnie to co trzeba było. Po skończonym pisaniu wyciągało się te strony po czym usuwało się kalkę i w ten sposób otrzymywaliśmy kopię w kolorze czarnym (czasem był też i w niebieskim ale niebieskie kalki były rzadkością). Należało przy wkładaniu kalki uważać aby nie pobrudzić sobie rąk i aby włożyć odpowiednio kalkę czyli materiał brudzący musiał przylegać do kolejnej kartki papieru. W przeciwnym razie napisany na maszynie tekst odbiłby się nam odbiciem lustrzanym na odwrocie kartki a druga strona pozostała by czysta. Prócz oficjalnych pism kalki służyły również do powielania niektórych prac dyplomowych czy maturalnych.

kalka maszynowa 1

Kalka ta miała jeszcze jedno cudowne zastosowanie. Mianowicie można było przenieść na papier wybrany rysunek z komiksu, z książki, z czasopisma. Wystarczyło podłożyć kalkę pod dany rysunek i obrysowując go otrzymywaliśmy kopię na wybranej przez siebie kartce (czasami to był zeszyt, czasem książka). To była fajna rzecz.