Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

SUPERSAM

supersam 1

Zapewne większość z nas oglądała film "Dzięcioł" z Wiesławem Gołasem w roli głównej, w którym to główny bohater pracował w warszawskim Supersamie.

No właśnie ... czym był ten Supersam, który wpisał się w życie warszawiaków przez ponad cztery dekady (44 lata). Miał być jedynym w stolicy wielkim sklepem samoobsługowym, w którym można było dostać większość towarów. Może nie wszystko ale tak zaopatrzony sklep miał przyciągać uwagę całej stolicy i kto wie i okolicznych miast.
Cały budynek był zaprojektowany według nowatorskich pomysłów. Za projekt odpowiadali architekci: Jerzy Hryniewiecki, Maciej Krasiński oraz Ewa Krasińska oraz konstruktorzy: Wacław Zalewski, Stanisław Kuś i Andrzej Żurwawski.

supersam 2

Cały pawilon liczył sobie sześć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Oprócz największego samoobsługowego sklepu spożywczego, posiadał on własną piekarnię, wytwórnię garmażeryjną, rozbieralnię mięsa, palarnię kawy oraz paczkarnię. Także i spragnieni klienci mogli znaleźć coś dla siebie odwiedzając bar kawowy i samoobsługowy bar "Frykas", który mógł pomieścić 170-175 osób.

Wszystko było pięknie i ładnie aż do 6 czerwca 1962r. kiedy to zaplanowano otwarcie. Zamiast reklam i zaproszeń wystarczyło puścić plotkę (zapewne potwierdzoną) iż do sklepu tego w dniu otwarcia "rzucili" cytryny. To wystarczyło by warszawiacy tłumnie ruszyli na ulicę Puławską podziwiając wnętrze sklepu mocno przyklejając się do szyby pod naporem tłumu. W momencie otwarcia drzwi nie pomogła też i milicja bowiem pod naporem ciał ze szklanych drzwi zdążyła wypaść szyba.

supersam 3

Czasami zdarzały się małe incydenty przed sklepem. O jednym z nich pisze gazeta "Gromada Rolnik Polski" z 3 stycznia 1967 roku: "Podczas świątecznych zakupów koło Supersamu w Warszawie doszło do niezwykłego pojedynku na tle zatargu o pierwszeństwo zakupu: 34-letnia Maria S. - urzędniczka, zadała 52-letniej Zenobii W. kilka ciosó siatką, w której znajdował się karpie. Zaatakowana broniła się choinką. Obie kobiety wyszły z bójki posiniaczone i podrapane. Ponadto zapłaciły karę za zakłócenie porządku publicznnego." Cóż, walka o towar ma swoje uroki. Panowie, nie uczcie się :)

Podczas rekordowych upałów w Polsce, 7 sierpnia 1971 roku, Supersam odwiedził premier Piotr Jaroszewicz. Po skontrolowaniu zaopatrzenia w artykuły spożywcze i napoje chłodzące zalecił zwiększyć zaopatrzenie sklepu w mięso oraz dodatkowo zainstalować urządzenia wentylacyjne.

supersam 5

Lata 80-te otworzyły nowe możliwości dla sklepu bowiem po podpisaniu umów została uruchomiona wymiana zagraniczna co dała możliwość sprowadzania zza granicy całymi wagonami atrakcyjnych towarów.

Wygląd budynku był na tyle oryginalny, że z miejsca zdobył on ogromną popularność wśród warszawiaków a także był jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania i przy okazji dokonywania zakupów dla wycieczek przyjeżdżających do Warszawy.

supersam 4

I wreszcie przyszło to najgorsze bowiem budynek, który miał stać przez dekadę stał przez ponad cztery. Owszem co jakiś czas odbywały się modernizacje i remonty ale ile można łatać to samo i w związku z czym w 2006 roku decyzją Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego Supersam zamknięto. Jako powód podanowadliwą konstrukcję dachu (korozja). Nie pomogła kampania na rzecz uratowania tego budynku przed zburzeniem jako cennego obiektu architektury z okresu PRL. Rozbiórka budynku rozpoczęła się w tym samym - 2006 roku a zakończyła się 3 lata później - w 2009 roku. W tym samym roku opublikowano projekt powstania w tym miejscu biurowca z częścią handlową pod nazwą "Plac Unii".