Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

PIERWSZA CZYTANKA

pierwsza czytanka 1 pierwsza czytanka 2

Dziś w pierwszej klasie dobra nowina:
Janek porządniej pisać zaczyna.

Z początku cyfry: jeden, dwa, cztery,
a potem ładne, proste litery.

I my też chcemy pisać jak Janek
i dobrze czytać z naszych "Czytanek".

Uczyć się, bawić, nie tracić czasu
i przejść z radością do drugiej klasy

Pamiętacie czytankę "W szkole i na wakacjach" Ireny Słońskiej, z której będąc dziećmi uczyliście się czytać? Zawierała najróżniejsze czytanki, rebusy, zagadki, wiersze. Podręcznik ten miał swój pierwowzór tej samej autorki o nazwie "Pierwsza czytanka", która była jak gdyby etapem przejściowym po skończonym elementarzu a jeszcze przed podręcznikami z języka polskiego dla klasy drugiej. Innymi słowy "Pierwszą czytankę" używano w zasadzie w drugim półroczu zaraz po skończeniu Elementarza lub równolegle z jego ostatnią częścią.

pierwsza czytanka 3

Tak naprawdę, "Pierwszą czytankę" można uznać za prekursorkę podręcznika "W szkole i na wakacjach". Z niej uczyły się roczniki zapewne na początku lat 70-tych. Książka ta objętościowo zawiera więcej stron od jej następczyni (175 do 108). Jest więcej tekstu i zabawy ale brakuje tam odpowiednich kolorów tzn książeczka jest kolorowa ale kolory są wyblakłe i mało widoczne.

Zastosowano tam fajny pomysł na czytanie. Tekst dla dzieci jest wydrukowany większą czcionką natomiast tekst przeznaczony dla dorosłych już czcionką mniejszą. Ciekawostką jest też zastosowanie ilustracji panoramicznych tzn takich, które zajmują dwie strony.

pierwsza czytanka 4

No i najważniejsze - książeczka ta podzielona jest na dwie części o nazwie: "W szkole" oraz "Na wakacjach". Prawda, że brzmi to znajomo? :) Ciekaw jestem kto uczył się z "Pierwszej czytanki". Mnie przypadł ten drugi podręcznik a naukę z czytaniem zacząłem w 1978 roku w pierwszej klasie (tak naprawdę to umiałem już czytać będąc w przedszkolu).