Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

MUNDUREK SZKOLNY

Mam mundurek śliczny nowy, granatowe wstążki.
Mam tornister, a w tornistrze same nowe książki

Mundurek szkolnyKlasa autora strony nostalgia.pl. Rok szkolny 1980/1981

Mundurki - niezbyt fajny pomysł ubierania uczniów młodszych klas w jednolite stroje, ale ponieważ w tamtych czasach dzieci nie mogły się zbytnio wyróżniać (zresztą - nawet nie było czym :P ) postawiono na jednolity strój.

Taki - obowiązkowy zresztą przez cały rok szkolny - strój szkolny przechodził przez wszystkie lata ewolucję. Początkowo był szyty z czarnego materiału typu podszewka i był dłuższy. Po pewnym czasie - i to chyba większość z nas pamięta - był szyty z nylonu w kolorze granatowym. 

Mundurek Szkolny mundurek szkolny

Strój dla dziewczynek był do wyboru w dwóch rodzajach : czarny na ramiączkach-motylkach, wiązany od tyłu (zakładany odświętnie) oraz zwykły, niebieski zapinany z przodu jak koszula. Do obu tych wersji były białe, przypinane na guziczki kołnierzyki. To znacznie ułatwiało potem ich pranie (po odpięciu od fartucha). Fartuszki chłopięce przypominały bardziej kurtkę "pilotkę" z dwiema kieszonkami na piersi. Fartuszek, który również był w kolorze ciemnoniebieskim i obowiązkowym białym kołnierzykiem przypinanym na guziczki, nosiło się wpuszczony w ciemne spodnie ze zwykłego materiału.

Mundurki szkolne nie były zbytnio lubiane bo nylon nie przepuszczał powietrza i w czasie upałów, kiedy to trzeba było stać na apelach np. na dworzu trudno było wytrzymać.


Szkolne mundurki w czarnobiałej Polskiej Kronice Filmowej z 1975 roku (nr 36)

Szczęściem dla uczniów niektórych szkół w pierwszych latach 80-tych XX wieku nastał kryzys i nastąpiły trudności z dostaniem obowiązkowego ubioru szkolnego. Z racji tej wiele szkół zaniechało wymagania mundurków bądź fartuszków jednakże szkoły, w którym ubiór ten był obowiązkowy twardo stały w swoim postanowieniu do końca lat 80-tych.

Akademie i inne odświętne uroczystości wymagały jeszcze innego, odświętnego ubioru. Dziewczynki - ciemna spódnica i biała bluzka, chłopcy - czarne spodnie i biała koszula oraz dodatkowo obowiązków aksamitna szlajfka.