KUBUŚ PIEKIELNY
Seria z Kubusiem Piekielnym powstała oczywiście w redakcji "Świata Młodych". Był nacisk by stworzyć całkiem nowy komiks. Pani Szarlota Pawel zaproponowała historyjki obrazkowe traktujące o codziennym życiu, jednak przedstawione w trochę krzywym zwierciadle.
Postać głównego bohatera - Kubusia podobno była wzorowana na synu znajomych Pani Pawel. Przygotowując się do komiksu autorka rozmawiała także z mieszkańcami bloków, spisując ich uwagi i spostrzeżenia na kartkę a potem przenosząc to do komiksu.
Kubuś Piekielny - cykl o zwykłych Polakach, którzy dostają mieszkanie z przydziału na nowym blokowisku. Komiks obyczajowych portretujący absurdy PRL-u. W nowych blokach są same "usterki", ludzie obijają się w pracy, walczą o malucha na loterii.
Pierwsze odcinki z przygodami Kubusia Piekielnego pojawiły się w 1977 roku - oczywiście w "Świecie Młodych". Ich akcja rozgrywała się w osiedlu, ale osiedlu kompleksowych domków jednorodzinnych. I tak samo jak przyszło autorce komiksu walczyć z cenzurą w przygodach Kleksa ("Smocze jajo" - spadająca kanapka z szynką) tak samo i tutaj Pani Pawel musiała się gęsto tłumaczyć cenzurze skąd jej bohaterowie mają taki jednorodzinny domek i w dodatku jeszcze z basenem. W tych czasach nie było stać przeciętnego Kowalskiego na taki luksus.
Chcąc nie chcąc autorka zamieniła domki na bloki i kolejne spotkanie z Kubusiem (bodajże 1979 rok) już odbyło się w blokach. Jednakże Pani Pawel postanowiła trochę zakpić z obecnego systemu przedstawiając fuszerki w nowo wybudowanych mieszkaniach czy zachowanie się niektórych fachowców.
Oprócz tego co się dzieje w blokach, na kilkudziesięciu kartkach mamy przedstawione absurdy tamtych czasów: wspomniane usterki w blokach, walka o malucha (czy to poprzez talon czy poprzez los na loterii), obijanie się w pracy czy nawet uroczyste święto z powodu odebrania telefonu lub pełnej mobilizacji spowodowanej pojawieniem się w sklepie dobrej farby do włosów.
Rówieśnicą Kubusia jest Malwina, dziewczynka sąsiadów Przesadów, która ma nie dość że zna karate (ku zmartwieniu Kubusia) to jeszcze ma szatańskie pomysły. Razem z Kubusiem tworzą zgrany duet doprowadzający rodziców momentami do skraju załamania.
Warto nadmienić ciekawostkę iż podobne absurdy w bloku za czasów PRL-u można było zobaczyć także w serialu "Alternatywy 4" Stanisława Barei. Seria z Kubusiem piekielnym powstała kilka lat wcześniej zanim powstały Alternatywy. Czyżby scenarzyści wzorowali się częściowo na komiksie Pani Pawel?
Ci co chcą powrócić do swoich dziecięcych lat lub ci co chcą poznać PRL w krzywym zwierciadle mogą poszukać sobie komiksów z Kubusiem na Allegro i innych portalach aukcyjnych. Można też spróbować nabyć albumy w którym znajdują się wszystkie części z Kubusiem. Albumy te to "Kubuś Piekielny" i "Kubuś Piekielny - edycja kolekcjonerska" wydane zostały przez Wydawnictwo "Ongrys" (Ongrys jest znany tym co śledzili przygody Kudłaczka i Bąbelka). Oba albumy zawierają to samo z tymże wersja kolekcjonerska (obecnie trudna do zdobycia) jest poszerzona o 30 stron zawierających komiks który pojawił się na początku w Świecie Młodych a nie pojawił się później w wydaniach komiksowych (bo nie pasował nijak do scenariusza). Dodatkowo wersja rozszerzona (nakład 500 egzemplarzy) jest opatrzona numerem i autografem autorki.