JONKA, JONEK I KLEKS
Pomysł na serię o przygodach Kleksa zdradził Pani Szarlocie Pawel sam Papcio Chmiel. Powiedział on bowiem jej iż dobrym pomysł na komiks to dwójka dzieci oraz jakaś fantastyczną postać - maskotka, która byłaby obdarzona tajemniczymi zdolnościami.
W wymyślaniu narodzin Kleksa nie byłam oryginalna. Wiedziałam już jaki ma być, ale brakło mi konceptu, jak go powołać do życia. Tu stałam się paskudnie wtórna, chociaż spostrzegłam to trochę później. Tytus przecież powstał z kleksa atramentowego... Bajka o Dżinie z butelki to też stary numer. - tak odpowiadała autorka na pytanie jak powstał Kleks.
Seria o Kleksie była pierwszą profesjonalną serią Szarloty Pawel, w momencie gdy dostała pracę w "Świecie Młodych". Ponieważ Świat Młodych nie wychodził jeszcze w kolorze to była to jeszcze czarno-biała historyjka zatytułowana Skarb kapitana Melby, która pokazała się w 4 maja 1974 roku. Autorka wyszła z założenia żeby nie opowiadać o tym skąd wziął się Kleks, bowiem nie miała jeszcze pomysłu jak to wszystko spiąć. Po prostu zajęła się rysowaniem. Historię powstania Kleksa jak i pierwszą historyjkę postanowiła umieścić w specjalnym książkowym wydaniu "Przygody Jonki, Jonka i Kleksa, które ukazało się nakładem Młodzieżowej Agencji Wydawniczej w 1980 roku.
Opracowanie jednej serii składającej się z około 30-tu odcinków zajmowało autorce około trzech miesięcy pracy. Praca nad książkową wersją komiksu z racji innego formatu wymagało rysowania od początku i zajmowało około pół roku. Czasami patrząc na wersję książkową i na wersję w Świecie Młodych można znaleźć różnice.
Porwanie księżniczki które po raz pierwszy wyszło w 1976 lub 1977 roku różniło się znacznie od wersji poprawionej, która wyszła ponownie w Świecie Młodych w pod koniec 1982 roku. Autorka dysponowała już znacznie lepszą kreską (co można zauważyć). Wtedy to rysowała odcinki z dnia na dzień bo taki był wymóg redakcji i nie miała czasu na ulepszanie swoich pomysłów. Dodatkowo jeszcze, w porównaniu z wersją z 1976 roku, przybyło kilka nowych plansz co znacznie ulepszyło całość.
Autorka przygód Jonków oraz Kleksa miała też na pieńku z cenzurą. Chodziło o komiks "Smocze jajo" w którym to bohaterowie gubią kanapkę z szynką. W czasach kiedy powstawał ten komiks o szynkę było bardzo trudno, był to towar luksusowy. Wtedy do akcji wkroczyła cenzura bowiem szynka nie powinna pojawiać się w komiksie jako produkt codziennego użytku.
Tytuły albumów z przygodami Kleksa, które ukazały się w Świecie Młodych i w wersji książkowej :
Rok 1974
Jonka, Jonek i Kleks 1, Skarb kapitana Melby (czarno-biała historyjka), Złodziej
Planeta marchewek
Rok 1975
Zima, Złodzieje, Wyprawa do babci, na tropie "Kolekcjonera"
Rok 1976
Wspomnienia z wakacji
Pogromcy smoka
Rok 1977-1978
Zima, Złota rybka i inne historie
Rok 1979
Na wakacjach, Kosmos
Odwiedziny smoka
Rok 1980
Kleks w krainie zbuntowanych luster
Rok 1981-1982
Szalony eksperyment, 1981-1982
Szukajmy ciotki Plopp!
Rok 1982-1983
Porwanie księżniczki
Rok 1983-1984
Pióro contra flamaster
Rok 1984
Tajemnicza sprawa - był to specjalny komiks z okazji 35 lecia powstania Świata Młodych
Rok 1985
Złoto Alaski
Rok 1986
Smocze jajo - wcześniej ukazało się pod tytułem "Pogromcy smoka"
Rok 1987-1988
W pogoni za czarnym Kleksem
Rok 1989
Z Kleksem na przełaj przez bajki i nutki
Rok 1990
Tajemnica VII b
Rok 1992
Kleks
Prawie wszystkie wydania ukazały się w formie książkowej. Bodajże zapomniano - nie wiem z jakich przyczyn - o komiksie "Odwiedziny smoka", który nie doczekał się wydania w wersji książkowej.