DASZEŃKA
"Gdy się urodziło, było to takie białe nic. Można je było w garści ukryć. Ale ponieważ miało to parę czarnych uszek i z tyłu ogonek - uznaliśmu, że to psiak. A ponieważ chcieliśmy mieć małą psią panieneczkę - daliśmy temu na imię Daszeńka".
Karel Čapek był pisarzem, prozaikiem i dramaturgiem ale także jednym z pionierów fantastyki naukowej, który po raz pierwszy użył i spopularyzował słowo "robot". Wśród jego felietonów, historyjek i powieści to właśnie "Daszeńka" opowiadająca o przygodach psa foksteriera cieszyła się w Polsce największą popularnością wśród dzieci.
Książka ta napisana została w 1933 roku, na pięć lat przed śmiercią autora. Zaczynała się takim wstępem: "Dla dzieci napisał, zilustrował, sfotografował i na własnej skórze doświadczył Karel Čapek".
Treść książki to oczywiście narodziny oraz pierwsze kroki naszej bohaterki - Daszeńki. Są tutaj zmagania z otwarciem oczu, są też trudności podczas pierwszych kroków stawianych przez psa ale za to jest potem jedno wielkie szaleństwo i zabawa podczas której szczenię uczy się co wolno robić a do czego się w ogóle lepiej nie zbliżać. Wszystko to zostało napisane z humorem, okraszone rysunkami i zdjęciami samego autora.
W Polsce opowieść ta pojawiła się w 1950 roku (rok I wydania) i ta pozycja jest raczej trudna do zdobycia. Ja posiadam III wydanie z 1955 roku wydane przez wydawnictwo Nasza Księgarnia. Oprócz wydania papierowego pojawiło się wydanie audiobookowe czytane przez Panią Blankę Kutyłowską, aktorkę teatralną, spikerkę audycji radiowych i lektorkę książek dla niewidomych.
Daszeńka - fragment audiobooka
Na podstawie owej książeczki stworzono w 1978 roku siedmioodcinkowy serial dla dzieci, który był emitowany w paśmie dobranocek. U nas serial ten pojawił się w polskiej wersji językowej, zresztą trudno mówić tu o dubbingu bo wszystko opowiadała jedna osoba. Nie pamiętam czy to była kobieta czy mężczyzna (obstawiałbym kobietę). W każdym odcinku był pokazany pewien etap z życia bohaterki jak również pojawiały się tam 3-4 minutowe bajeczki, które wyjaśniały nam zachowania psów. W Polsce o ile się nie mylę był emitowany w paśmie dobranocki (nie wiem który to był rok ani który dzień) jak również niektóre odcinki gościnnie pojawiały się w programie "Piątek z Pankracym".
Wydaje mi się iż mimo iż książka ta została napisana w 1933 roku to nie zestarzała się mocno. Po nią napewno sięgną miłośnicy psów albo rodzice, którzy będą czytać ją swoim dzieciom by w ten sposób zaszczepić w nich miłość do tych czworonożnych stworzeń. Warto sięgnąć po tą lekturę, posłuchać audiobooka i obejrzeć na dobranockę film.