Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 

ZX SPECTRUM GRY (WYBRANE) 1985-1987


Rok 1985 w górę to lata kiedy zaczęła rosnąć ZX Spectrum konkurencja w postaci Atari czy z wolno przebijającego się Commodore'a. Jednak takiej ilości tytułów w swojej bibliotece chyba nie miał żaden inny komputer co poczciwy ZX Spectrum. Przyjrzyjmy się zatem kolejnym tytułom z lat 1985-1987 i jak to mawiał pewien programista ...
STOP THE TAPE AND PRESS ANY KEY TO CONTINUE ...

Commando - gra na ZX Spectrum Commando - gra na ZX Spectrum

COMMANDO (1985)
Idąc za ciosem filmu "Komando" z Arnoldem Schwarzeneggerem, który odniósł duży sukces (zarówno film jak i aktor :) ) wypuszczono na komputer ZX Spectrum (wcześniej ta gra pojawiła się na automatach w salonach gier - a może zrobiono to równocześnie) grę pod tym samym tytułem co film. Gra ta to typowa nawalanka w którym to nasz bohater uzbrojony po zęby w karabin i granaty ma za zadanie rozwalić jak najwięcej przeciwników, dojść do końca poziomu, wykazać się tam niesamowitą celnością i refleksem bowiem przy końcu poziomu czeka na nas cała armia wrogich nam żołnierzy. Rozwalenie ich wszystkich powoduje otwarcie bramy i przejście do kolejnego, już trudniejszego poziomu.

Fairlight - gra na ZX Spectrum Fairlight - gra na ZX Spectrum

FAIRLIGHT (1985)
Kolejna gra z gatunku przygodówek stosująca izometryczne przedstawienie gry (tak jak to było w Knight Lore). W grze tej kierujemy postacią imieniem Isvar, która poruszając się po zamku musi odnaleźć miejsce w którym przetrzymywana jest tajemnicza Księga Światła. Jego przeciwnikami będą strażnicy, trolle, upiory, zjawy. W grze tej możemy nieść naraz pięć przedmiotów, jednakże na wagę niektórych z nich może się okazać iż w danym momencie będziemy w stanie udźwignąć tylko dwa.
Gra ta miała jak na tamte czasy fajną czołówkę muzyczną a także dość ciekawy sposób pokazywania pomieszczeń bo wchodząc naszą postacią do kolejnego pomieszczenia mogliśmy zobaczyć jak ono się tworzy.

Yie Ar Kung Fu - gra na ZX Spectrum Yie Ar Kung Fu - gra na ZX Spectrum

YIE AR KUNG FU (1985)
Gra z gatunku zręcznościówek z dominacją karate. Przeniesiona z automatów, gdzie cieszyła się dużym powodzeniem. Jako gracz musisz wyeliminować różnych przeciwników posługujących się różnymi gatunkami broni. I tak wśród nich znajdziesz dziewczynę rzucającą gwiazdkami, osobnika wymachującego łańcuchem lub nunczako. Różni przeciwnicy, różne style a ty musisz znaleźć sposób jak ich pokonać. Po skończeniu z ostatnim przeciwnikiem (wcale nie takim łatwym) gra wraca do początku tylko jakby przeciwnicy są o poziom wyżej lepsi.

Skool Daze - gra na ZX Spectrum Skool Daze - gra na ZX Spectrum

SKOOL DAZE (1985)
Kto pamięta swoje lata spędzone w szkole ? Jedni byli prymusami i pilnie się uczyli. Inni natomiast, no cóż - szkoda słów. Jeśli pamiętacie swoje figle robione w szkole to ta gra jest dla Was. Wcielasz się w postać łobuziaka, który w szkole daje wszystkim popalić, zarówno nauczycielom jak i uczniom. Do dyspozycji masz oczywiście procę, pięść, kredę (którą możesz pisać po tablicy) i inne szalone pomysły. Tylko uważaj, nie daj się złapać bo dostaniesz kilkaset linijek do przepisania a osiągnięcie 10.000 linijek kończy twoje łobuzerstwo wydaleniem ze szkoły. W pierwszej części gry masz możliwość ponazywania swoich nauczycieli i uczniów. Druga część tej gry nie daje takiej opcji ale jest za to mocniej rozbudowana.

Bomb Jack - gra na ZX Spectrum Bomb Jack - gra na ZX Spectrum

BOMB JACK (1986)
Kolejna platformówka zręcznościowa tym razem przeniesiona z salonu gier, gdzie przez pewien czas podbijała serca większości graczy. Do dyspozycji mamy postać, która chodząc oraz latając po ekranie zbiera bomby. Trzeba zebrać wszystkie bomby znajdujące się na ekranie a przeszkadzają nam w tym różne przeszkadzajki. Pomoce mogą być pewne bonusy oznaczone literkami, pojawiające się i latające po ekranie. Trzeba je tylko złapać. I tak literka E daje nam dodatkowe życie, P daje nam chwilową moc powodującą zatrzymanie wszystkich potworków, zmianę ich w uśmiechnięte buźki a my w tym samym czasie możemy je wszystkie zebrać tak jak bomby.
Natomiast literka B powoduje podwojenie, potrojenie itd bonusu. Bonusu, który możemy sobie zebrać zbierając z ekranu palące się bomby aby wiedzieć która to bomby są palące należy zabrać na początku gry dowolną co powoduje zapalenie się kolejnej itd. Nie jest to proste ale za to mamy fajny punktowy bonus.
Gra ta dość długo była popularna w salonach gier jak również długo utrzymywała się w rankingach gier komputerowych.

Puszka Pandory - gra na ZX Spectrum Puszka Pandory - gra na ZX Spectrum

PUSZKA PANDORY (1986)
Cudze chwalicie, swego nie znacie. Nie zapominajmy też o rodzimych grach komputerowych napisanych na ZX Spectrum. Jedną z nich jest gra "Puszka Pandory" stworzona przez Marcina Borkowskiego. Puszka Pandory przypomina w dużej mierze grę Hobbit czyli zawiera statyczny obrazek oraz tekst. Polecenia wydajemy poprzez klawiaturę wpisując odpowiednie komendy typu wschód (idź na wschód), podnieś mapę, obejrzyj latarkę itd. itd. W sumie gra rozpoznawała do dwudziestu słów służących jako polecenia.
O co w tej grze chodziło ? Gracz wcielał się w rolę agenta specjalnego, który ma za zadanie rozbroić system rakietowy. By to osiągnąć trzeba zebrać jak najwięcej przedmiotów.

The Great Escape - gra na ZX Spectrum The Great Escape - gra na ZX Spectrum

THE GREAT ESCAPE (1986)
Temat wojenny tym razem w większym stopniu zawojował też i komputer Spectrum. Jedną z takich perełek wojennych, w której raczej nie pada ani jeden trup jest "The Great Escape" czyli wielka ucieczka. W grze tej wcielamy się w jeńca, który planuje ucieczkę z obozu jenieckiego. Nie jest to takie proste bowiem roi się tutaj od Niemców pilnujących nasze poczynania, robiących co chwilę nalot na nasz barak. Rzeczy, które znajdziemy w obozie i które dostaniemy w paczce Czerwonego Krzyża należy dobrze ukryć. Czasami będziemy musieli się przebrać w mundur niemiecki, nieraz będziemy musieli użyć wytrycha, czasem będzie trzeba zrobić użytek z trucizny ... W przypadku złapania nas lądujemy na dzień do karceru gdzie spada nam oczywiście morale (flaga powiewająca na maszcie opada powoli w dół). Gdy morale będzie równe zeru oczywiście nastąpi koniec gry.
Gra z gatunku przygodowych w której to trzeba zebrać odpowiedni przedmiot, użyć go, być w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie by móc iść dalej. Wciąga ....

Exolon - gra na ZX Spectrum Exolon - gra na ZX Spectrum

EXOLON (1987)
Gra z gatunku strzelaj i idź do przodu. Jesteśmy futurystycznym żołnierzem (z uwagi na to iż dysponujemy bronią), który przeszukując planetę stara się wyeliminować wrogich mu przeciwników, począwszy od tajemniczych skał, poprzez miny, działka a kończywszy na samonaprowadzających się rakietach. Każdy poziom jest podzielony na dwie części, tzw. checkpoint. Po przekroczeniu połowy poziomu jeśli nie zostaliśmy pozbawieni munduru dostaniemy ten mundur bądź jeśli doszliśmy bez urazy dostaniemy dodatkowe uzbrojenie. Po dojściu do końca poziomu teleportujemy się na kolejny poziom i dostajemy hasło.

Renegade - gra na ZX Spectrum Renegade - gra na ZX Spectrum

RENEGADE (1987)
Tym razem gierka dość trochę brutalna w wykonaniu, bowiem tutaj masz za zadanie odbicie swojej dziewczyny z ręki niebezpiecznego gangu. Każdy poziom to coraz to inny gang specjalizujący się w innej metodzie walki. Ty zaś musisz na każdym poziomie pokonać wszystkich podejrzanych typków by na końcu poziomu stoczyć walkę z nieobliczalnym szefem. Gierka dość brutalna jak na tamte czasy jednak mocno grywalna.