Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 
ŻWIREK I MUCHOMOREK

 

Żwirek i Muchomorek

"Bajki z mchu i paproci" to serial animowany produkcji czechosłowackiej na podstawie książki Václava Čtvrtka "Opowieści z mchu i paproci". Książka w której autor dał popis swojej wyobraźni oraz nieprawdopodobnego, wręcz dziwnego poczucia humoru została przeniesiona na szklany ekran w 1968 kiedy to 6-go października nasi południowi sąsiedzi mieli okazję obejrzeć pierwszy z 39 odcinków przygód dwóch leśnych skrzatów - a mianowicie Żwirka i Muchomorka (do nas bajka ta dotarła dwa lata później).

Żwirek i Muchomorek Żwirek i Muchomorek

Chudy jak patyk Żwirek (Křemílek) i okrąglutki Muchomorek (Vochomůrka) żyli sobie w lesie, w swojej chatce wydrążonej w pniu drzewa. Ich życie było monotonne - obaj lubili sobie kapkę dłużej pospać, dobrze aczkolwiek skromnie podjeść. Niestety ich sielskie i spokojne życie przerywane było od czasu do czasu niecodziennymi wydarzeniami oraz niecodziennymi gośćmi. Odwiedzali ich leśne stworzenia, rusałki oraz inne mniej lub bardziej przerażające postacie przez których to bohaterowie wpadali w niezłe tarapaty ale z których to wychodzili obronną ręką.

Żwirek i Muchomorek Żwirek i Muchomorek

Różnorodność postaci oraz ich wygląd (niektóre były naprawdę straszne - np. ciemność która wolnymi krokami zbliżała się do bohaterów) sprawiają iż podczas oglądania nam, jako byłym dzieciom, momentami cierpła skóra.

Jaroslav Celba Żwirek i Muchomorek

- Posłuchaj motywu muzycznego z bajki

Prócz tej różnorodności postaci warto też uwagę zwrócić na muzykę autorstwa Jaroslava Celby, autora muzyki do takich seriali jak "Staflik i Spagetka" oraz "Makowa panienka". Muzyczny kawałek to prawdziwy majsterszyk - ładny oraz nastrojowy, dający uczucie wewnętrznego spokoju a cała melodia na długo zapada w pamięć. Dodam iż niektórzy mają nawet dzwonki na telefon z motywem muzycznym bajki o Żwirku i Muchomorku.

Karel Gott, Cestu Znam 

Jeśli mówimy o muzyce to warto zaznaczyć wspomnieć o piosence znanego czeskiego piosenkarza Karela Gotta "CESTU ZNÁM", która powstała na bazie muzyki przewodniej do "Opowieści z mchu i paproci" (do odsłuchania powyżej). W zasadzie nie wiem czy piosenka powstała zanim powstał animowany serial czy już powstała na bazie tego serialu. Trudno jest mi znaleźć jakąś informację.

Jeśli chodzi o polskie głosy w tej bajce to zdecydowanie jestem zwolennikiem pierwszego dubbingu w którym jeden z głosów głównych bohaterów to głos polskiego aktora Zygmunta Zintela (1911-1990), który w czasie okupacji był żołnierzem kampanii wrześniowej (podziękowania dla jednego z internautów za tą informację). Obecny dubbing jakoś mnie nie zachwyca.
Mimo to zachęcam tych co jeszcze nie mieli okazji (a są w ogóle takie osoby?) obejrzeć przygody Żwirka i Muchomorka oraz pokazać je swoim dzieciom zwłaszcza iż od kilku lat na rynku pojawiły się płyty DVD z przygodami tych sympatycznych skrzatów.