Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like ButtonZWIERZYNIEC

I łaciate, i kudłate
pręgowane i skrzydlate
te co skaczą i fruwają
na nasz program zapraszają

Dokładnie w poniedziałki o godzinie 16:30 taką właśnie melodię wygrywała nasza ukochana Telewizja a to był znak, że zaczynał się "Zwierzyniec".
O czym był ten program, jak sama nazwa wskazuje była to audycja o zwierzętach. Jej gospodarzem był Pan Michał Sumiński, który przybliżał nam życie niektórych zwierząt w swoich wspaniałych gawędach (... podchodzę bliżej w zarośla a tu --- wyskakuje zając :) ).

Pan Michał Sumiński to przede wszystkim leśnik i zoolog a także jachtowy kapitan żeglugi wielkiej i dziennikarz, głównie radiowy. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym audycji dla marynarzy i rybaków. Świetny gawędziarz, zyskał w latach 70. dużą popularność dzięki audycji telewizyjnej dla dzieci i młodzieży "Zwierzyniec", popularyzującej zagadnienia przyrodnicze. Można go spotkać w filmach "Dziewczyna i Chłopak" gdzie zagrał Stefana Jastrzębskiego, wuja Tomka i Tosi oraz w "Ga, Ga, Chwała Bohaterom" gdzie zagrał dziennikarza telewizyjnego.

Program ten powstał w październiku 1968 roku (czyli zanim ja się urodziłem :D ). Oprócz pogadanek o zwierzętach (każdy program to pogadanka o innym zwierzaku) były również odpowiedzi na listy otrzymywane od telewidzów.

W telewizji tej przeprowadzano różne akcje w których brali udział telewidzowie np :

- akcja "Bocian" - czyli przysyłanie meldunków o bocianach pozostających na zimę,
- "Gospoda pod szarym wróblem" - czyli pomoc dla ptaków zimujących w Polsce,
- "Ocieplajmy budy psom" - sposoby na ocieplenia psich domów
- "Ptasie biuro podróży" - dzieci pisały, które z ptaków wróciły już do ich miejscowości
oraz wiele, wiele innych ciekawych akcji o których ja już nie pamiętam ale liczę na Waszą pomoc. Może wy pamiętacie co było jeszcze w Zwierzyńcu. Czekam na Wasze wspominki pod mailem : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo na Gadu Gadu pod numerem 998156. Ostatecznie do Waszej dyspozycji jest księga gości, którą czytam regularnie.

Aha i jeszcze jedno co warto dodać na plus Zwierzyńcowi. Zawsze po programie (a może podczas jego trwania) były wyświetlane filmy animowane. I to właśnie amerykańskie. I to wprost ze studia Hanna Barbera : myszy Pixi, Dixi i kot Jinx, pies Huckleberry, miś Yogi i Booboo.