Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

WUZZLE

wuzzle 01

Wuzzlandia to jest kraj gdzie śmiech bez końca trwa
Bo z jedną łącząc w dwa podwójną frajdę masz
ogonek stamtąd weź a wąsy stąd raz dwa
i kogel mogel zrób i śmiej się śmiej ha ha

Kim są tytułowe Wuzzle? To uskrzydlone stworzenia będące krzyżówkami dwóch różnych zwierząt, zamieszkujące Wuzzlandię oraz używające na co dzień tych samych rzeczy co ludzie zamieszkujący ziemię np. zlewu, noży, widelcy, telefonu. Jednak niektóre z przedmiotów mogą nas zaskoczyć, też powstały z połączenia znanych nam przedmiotów ale służące zupełnie do czegoś innego.


Piosenka tytułowa Wuzzle zaśpiewana przez Pana Emiliana Kamińskiego, który użyczył w serialu tym swego głosu Bajerowi.

Wuzzle to PIERWSZY SERIAL ANIMOWANY ze studia Walta Disneya, który powstał w 1985 roku. W Polsce, pojawił się trzy lata później. Całość obejmowała trzynaście odcinków i szkoda iż szefostwo studia nie zdecydowało się na kolejne nowe sezony. Ostatnio Disney lubi wracać do swoich starych filmów nadając im nowe oblicze świeżości. Być może będzie tak i z Wuzzlami. Zobaczymy.     

wuzzle 02

Pojawienie się tego serialu, zarówno w Ameryce jak i w Polsce, zbiegło się z kampanią reklamową. W Stanach Zjednoczonych ruszyła kampania zabawkarska oferując dzieciakom pluszaki z Wuzzlami, figurki, słuchowiska radiowe, okrycia do łóżek, książek, ubrań i wiele innych drobiazgów. U nas, w Polsce ograniczono "reklamę" do pojawienia się wszelakich naklejek z Wuzzlami. Faktem jest, że nikt wtedy nie pytał się o prawa autorskie i drobni przedsiębiorcy podchwycili disneyowskiego bakcyla.

wuzzle 03 wuzzle 04

Wrócmy może do bohaterów serialu. Sześć stworzeń o różnych charakterach. Bąbel (skrzyżowanie lwa i pszczoły) ceniący najbardziej ze wszystkich sport i najbardziej odważny, Bajer (skrzyżowanie nosorożca i małpy) to figlarz jakich mało, lubi płatać wszystkim dowcipy i żartować ze swoich przyjaciół a jego dom jest jedną wielką pułapką dla przybywających gości, Trąbel (skrzyżowanie słonia i kangura) to dość powolna i niezdarna postać a jego atutem jest olbrzymia kieszeń w której zmieści się prawie wszystko, Niuniek (skrzyżowanie łosia i foki) to wuzel o dość wybujałej wyobraźni oraz wielki panikarz, Pysia (skrzyżowanie motyla i niedźwiadka) życzliwa, opiekuńcza i troszcząca się o przyjaciół, dobra kucharka a jej specjalnością są konfitury owocowe, Hipka (skrzyżowanie hipopotama i królika) największa "gabarytowo" postać z całej gromadki wuzzli i najbardziej przewrażliwiona na punkcie swojej wagi, jedna z licznych ofiar Bajera, który uwielbia jej płatać figle oraz żartować z niej.

wuzzle 05 wuzzle 06 wuzzle 07

Oczywiście by nie było tak sielsko w Wuzzlandii są też i mroczne charaktery ale bez przesady. To banda, której przewodzi Krok, który jest dość nieprzyjemną postacią aczkolwiek wszelkie jego pomysły pokrzyżowania Wuzzlom planów zawsze biorą w łeb. Towarzyszą mu Personel i Brachu. Ten drugi, przypomina po trosze animowanego diabła tasmańskiego, praktycznie nic nie mówi ale wydaje dość dziwne dźwięki. Ciężko go nauczyć dobrych manier o czym mogła się przekonać Pysia w jednym z odcinków.

wuzzle 08

Jak wspomniałem całość mieści się w 13 odcinkach. Szkoda iż nie było żadnej reedycji czy może nie pojawiły się one na płycie DVD. Posiadam takową, ale nie jest to oryginalna wersja tylko nagrane odcinki z telewizji (nieco lepszej jakości) plus malutki bonusik, na którym Andrzej Arciszewski (aktor użyczający w tym serialu głosu Trąblowi) opowiada o pozostałych bohaterach. Wuzzle mimo iż nie pojawiły sie na kasetach VHS i na płycie to są dostępne w internecie bez problemu i zachęcam do obejrzenia tej przesympatycznej serii oraz do zanucenia wraz z Emilianem Kamińskim (użyczył głosu w serialu Bajerowi) piosenki tytułowej której słowa przytoczyłem na początku tekstu.