Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 

KRÓTKO O SZARLOCIE PAWEL

 

Szarlota PawelSzarlota Pawel właściwie nazywała się Eugenia Szarlota-Pawel Kroll. Urodziła się w 1950 roku a zmarła w 2018. Była polską graficzką, malarką. Miłośnikom komiksów znana jest przede wszystkim jako autorka przygód Jonki, Jonka i Kleksa oraz Kubusia Piekielnego.
Komiksem o przygodach Jonków oraz Kleksa, a w zasadzie jej czarno-białym formatem zadebiutowała w 1973 roku w "Świecie Młodych". Również dla Świata Młodych zajmowała się ilustracjami i tak przesiedziała w tej redakcji prawie ćwierć wieku. Do Świata Młodych trafiła zaraz po studiach ASP na wydziale grafiki. Ze względu na ówczesną sytuację ekonomiczną potrzebowała gotówki, zgłosiła się redakcji Świata Młodych nie wiedząc iż będzie tam pracować prawie ćwierć wieku. Oprócz komiksów przygotowywanych dla redakcji rysowała również ilustracje a także tworzyłą layout czasopisma. Spod jej ręki wyszły makiety do wielu numerów.
Pierwsze jej pierwsze rysunki były dość toporne i nie lubiła ich. Papcio Chmiel, nazywał ją początkowo "Walentynowicz w spódnicy" (Walentynowicz - Marian Walentynowicz, autor Koziołka Matołka). Mimo iż był to komplement, Szarlota Pawel nie lubiła rysunków Walentynowicza bowiem wydawały jej się zbyt kiczowate. Po latach oglądając swoje prace przyznała Papciowi rację. Jej rysunki były podobne. Mimo iż jej prace nie były najlepsze to miały jedną dobrą cechę, a mianowicie scenariusz. Szarlota Pawel była naprawdę dobra w wymyślaniu scenariuszy. W jej domu było dużo książek, dużo więc czytała a największą frajdę jej sprawiało wymyślanie innych wersji znanych bajek i to obowiązkowo z zaskakującym zakończeniem.

Szarlota Pawel i jej dzieło

DZIEŃ BEZ SZCZEREGO RYKU RADOŚCI TO DZIEŃ ZMARNOWANY (motto Szarloty Pawel)
Szarlota Pawel strasznie lubiła się śmiać oraz zarażać śmiechem innych ludzi. Swoją miłością do śmiechu obdarowała również swoich komiksowych bohaterów. Zresztą śmiech pomagał im wydobyć się czasami z niezbyt przyjemnych sytuacji.

Przypomnijmy więc bohaterów Pani Szarloty Pawel skupiając się oczywiście na Jonkach i Kleksie oraz Kubusiu Piekielnym.