Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


REKSIO


Reksio

Gdy wieczorna gwiazdka na niebie zaświeci
Reksiowej wizyty oczekują dzieci
Wnet się na ekranie pies wesołek zjawi
swymi przygodami uczy nas i bawi.

Reksio 

Tytułowy bohater, wesoły piesek Reksio, mieszka w niewielkiej budzie. Trudno mu jednak w niej usiedzieć, ciągle bowiem poszukuje nowych znajomości oraz przygód. Jako, że jest sympatycznym zwierzakiem bardzo szybko zaprzyjaźnia się z otoczeniem. Należy również do odważnych: potrafi obronić słabszych od siebie, jak choćby małego ratlerka z rąk porywacza, jest też rozjemcą w licznych, podwórkowych sporach i konfliktach. Wszyscy go lubią, on zaś nigdy nie może narzekać na samotność oraz nudę.

Reksio 

Reksio to kolejna, legendarna postać polskich bajek. Zabawne perypetie tego przemiłego kundelka od lat bawią i śmieszą naszych najmłodszych. Reksio potrafi wcielić się w każdą postać. Zobaczymy go jako aktora grającego w filmie, jako pielęgniarza opiekującego się chorym przyjacielem, jako rozjemcę zwaśnionych zwierząt. Na przykładzie Reksia dowiemy się jakie mogą być skutki unikania wody i mydła. Te i wiele innych pouczających przygód zapewnią naszym pociechom rozrywkę i pozwolą mile spędzić czas. 

Reksio 

Pierwszy odcinek Reksia - "Reksio poliglota" powstał w 1967 roku. Widać na nim nieco zubożałą kreskę oraz scenografię niż późniejsze odcinki. Nawet też nie było czołówki a napisy początkowe pojawiały się w trakcie trwania filmu. Jednakże taka uboga grafika wcale nie odstraszyła dzieci. Nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych, a potem Srebrne Koziołki na Festiwalu Filmów dla dzieci przyczyniły się do zwiększenia ilości odcinków. Lechosław Marszałek, twórca Reksia porzucił reżyserię odcinków bajki o Reksiu a zajął się pisaniem scenariuszy by przyspieszyć nieco czas oczekiwania na odcinki oraz zwiększyć ich ilość. Dało to oczywiście pozytywne rezultaty. W latach 1972-1987 powstało kilkadziesiąt odcinków przygód Reksia. Z odcinkiem "Reksio strażak" wyemitowanym w 1972 roku pojawiła się znana każdemu dziecku czołówka. Ostatni odcinek z serii przygód o Reksiu, wyprodukowany w 1987 roku nosił tytuł "Reksio i mrówki".

W 1987 roku wyprodukowano jeszcze cykl "Reksio i ptaki", który obejmował 13 odcinków.

Oto co napisał na łamach strony internetowej Marcin Parulski wspominając Reksia.
Reksio - od najmłodszych lat przyciągał moją uwagę charyzmą i konsekwencją, z jaką wykonywał obywatelskie obowiązki na podwórku. Jego perypetie, często przykre (nie raz obrywał po mordzie od koguta), były dla mnie skarbnicą wiedzy o otaczającym świecie. Dzięki realiom panującym na Reksiowym podwórku, praca na roli nie kryła przede mną żadnych tajemnic. Czuję się, jakbym wywodził się ze środowiska wiejskiego. To, co mnie zawsze fascynowało u Reksia, to jego dyplomacja, dzięki której wprowadzał ład i porządek w życie swojego podwórka....

Reksio 

Warto przypomnieć jeszcze iż w jednym z ostatnich odcinków przygód Reksia zaśpiewano piosenkę o tym sympatycznym piesku. Zaśpiewali ją dzieci ze szkoły podstawowej w Witanowicach a całe jej wykonanie można było usłyszeć w dobranocce pt. "Reksio i sowa".

Pomnik Reksia w Bielsku-Białej

Młodzi i starsi docenili tego sympatycznego psiaka i w mieście gdzie się narodził - Bielsku-Białej, 3 sierpnia 2009 roku został odsłonięty pomnik tego sympatycznego małego bohatera animowanego (fot. pomnika Bożena Zajiczek)