Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 

MIŚ COLARGOL

miś colargol, lordynka

Ma około 17-18 cm. W środku jest metalowa konstrukcja z drutmi a na to jest nadziana masa plastyczna. Oczka ma z pomalowanych na niebiesko koralików, nosek i łapki ze skóry, włosy odpowiednio ufryzowane z włóczki, a brzuch i plecy z futerka. O kim mowa? Oczywiście o Misiu Colargolu.

miś colargol, zbiorówka 

Zanim pojawił się w Polsce było o nim głośno we Francji a to za sprawą słuchowisk radiowych na podstawie opowiadań Olgi Pouchine, która z kolei go stworzyła by móc co opowiadać swojemu synkowi. Po serii audycji radiowych, niejaki Arbert Barillé (znany z serii "Był sobie człowiek", "Było sobie życie", "Był sobie kosmos") postanowił przenieść to słuchowisko do telewizji. Oczywiście łatwiej pomyśleć niż zrobić. Pomysł ten był niestety zbyt ryzykowny i drogi i w zasadzie żadna ze stacji telewizyjnych na całym świecie nie chciała się tego podjąć. Dopiero kiedy takie zapytanie wpłynęło do Polski, Pan Tadeusz Wilkosz, który wtedy pracował w łódzkim Studiu Filmowym "Semafor", podjął wyzwanie rzucone przez francuzów.

Miś Colargol, tadeusz wilkosz

Inspiracją wyglądu Misia Colargola, okazał się Jaś - syn Tadeusza Wilkosza.

"Któregoś dnia zobaczyłem mojego Jasia, jak wybiega z lasu: zaróżowiony nosek, odstające uszka, grzywka spadająca na czoło. Pomyślałem, że tak powinien wyglądać Colargol!" - opowiada Pan Wilkosz.
Pierwszy odcinek przygód misia "Poranek Misia" powstawał ... rok. "Miałem na głowie dosłownie wszystko - produkcję, reżyserię, scenografię, rysunki i animacje". - opowiada Pan Wilkosz. - "Pomyślałem, że jeśli tak dalej pójdzie, to życia mi nie starczy na zrobienie serii (która miała ostatecznie 53 odcinki - przyp. autora). Dokonałem więc czegoś, co w tamtych czasach w Polsce było zupełną nowością: zaangażowałem do współpracy przy bajce innych filmowców, niezależnych twórców".

mis colargol

Kim jest miś Colargol. Jest małym misiem, uwielbiającym psoty zamiast nauki. Jego marzeniem jest śpiew, jednak jego śpiewanie daleko odbiega od normalnego śpiewania. Dopiero wizyta u króla ptaków odmienia jego los i dzięki zaczarowanemu fletowi jego głos staje się czysty i przejrzysty jak u słowika. Miś nie zdaje sobie sprawy, że jego piękny głos stanie się dla niego przekleństwem przez które to wyląduje w cyrkowej klatce. Jednak od czego ma się przyjaciół.

Miś Colargol, ptaki 

Bajka ta ujrzała swoje światło dzienne w 1969 roku. Prostota, świat pokazany bez przemocy (no poza małymi wyjątkami w cyrku) oraz bardzo ładne piosenki to atuty tej bajki.

posłuchaj piosenki o czekoladzie

posłuchaj piosenki o wiośnie

Przez 14 lat powstawały kolejne odcinki i produkcja nie szła tak jak po maśle. Chłopiec, który śpiewał piosenki do Colargola w ciągu całej tej produkcji prestał być dzieckiem i jego głos zmienił się. Jednak największym problemem okazało się futerko misia.

"Umowa z francuskim producentem była taka, że jeśli pierwsza seria bajki spodoba się w Polsce, to będziemy kręcić dalsze odcinki. Nie myślałem aż tak daleko w przyszłość. Poszedłem do sklepu i kupiłem tylko tyle pluszu, żeby było na futerka dla Coralgola do odcinków w pierwszej serii". - opowiada Pan Wilkosz - "Gdy okazało się, że seria o Colargolu ma być przedłużona, pojechałem dokupić pluszu. Ale okazało się, że w sklepie już go nie ma, bo zamknęli fabrykę. Następne 14 lat mojego życia upłynęło mi pod hasłem szukania materiałów na futro dla Colargola, żeby było jak najbardziej podobne do tego pierwotnego. Często jeździliśmy wtedy do Francji, aby załatwiać różne sprawy związae z produkcją. Po obowiązkach moi koledzy zwiedzali miasto, tamtejsze knajpy i kabarety, a ja... latałem po sklepach w poszukiwaniu kolejnej, wiarygodnej wersji futerka. Ale udało mi się ubrać wszystkie sto trzydzieści misiów, bo tyle w sumie lalek zagrało Colargola".

mis colargol, cyrk 

130 lalek? Tak, tak. "Miś się niszczył. Do każdej bajki mieliśmy dwa Colargole. Ten podniszczony, z poprzedniego odcinka grał w dalszym planie."

mis colargol, plakat filmowy mis colargol, plakat filmowy mis colargol, plakat

I tak w ciągu 17 lat wyemitowano 53 odcinki a później z niektórych odcinków zmontowano jeszcze filmy pełnometrażowe i tak powstały: "Colargol na Dzikim Zachodzie" (1976), "Colargol zdobywcą kosmosu" (1978), "Colargol i cudowna walizka" (1979).

Przygody Misia Colargola były pokazywane w kilkudziesięciu krajach. - "Sprytny francuski producent sprzedawał go pod innym tytułem, nie informując nas i cała kasa szła do jego kieszeni" - śmieje się dziś Wilkosz. I tak m.in. w Stanach Zjednoczonych miś ten nazywał się Barnaby, w Kanadzie - Jeremy a w Izraelu - Kolorgal. Jednak np. porównując piosenkę misia polskiego i amerykańskiego jest coś nie tak ... zapewne nie chcielibyście aby nasz miś śpiewał tak jak amerykański.

posłuchaj polskiej czołówki Misia Colargola

posłuchaj amerykańskiej czołówki Misia Colargola

Z filmem "Colargol i cudowna walizka" wiąże się śmieszne zdarzenie. Otóż, po wprowadzeniu stanu wojennego wiele filmów znajdujących się w repertuarze kin wojskowa cenzura skierowała na półki. Wśród "półkowników" znalazł się także film Tadeusza Wilkosza. Zaintrygowany tym faktem, postanowiłem sprawdzić, dlaczego tak się stało. Miałem taką możliwość, gdyż pracowałem wtedy w Okręgowym Przedsiębiorstwie Rozpowszechniania Filmów w Krakowie, a kopia "Colargola i cudownej walizki" znajdowała się w naszym magazynie. Wtedy doceniłem kompetencje i przenikliwość cenzury. W filmie Wilkosza tytułowy bohater mógł dzięki walorom cudownej walizeczki swobodnie podróżować wszędzie. Bez paszportu! Po całym świecie! A nasze paszporty były uwięzione w urzędowych sejfach! (źródło: Jerzy Armata / Magazyn Filmowy SFP 23, 2013 1 grudnia 2013)

mis colargol, pocztowka mis colargol, pocztowka

Krajowa Agencja Wydawnicza (KAW) w związku z pojawieniem się Misia w telewizji i kinach wypuściła serię pocztówek, przedstawiających kadry z filmów z przygód misia. Obecnie takie pocztówki można spotkać na portalach aukcyjnych.