Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

MAŁY MODELARZ

maly modelarz

Mały Modelarz był polskim czasopismem modelarskim, zawierającym kartonowe modele do sklejania. Wydawany przez Ligę Obrony Kraju począwszy od 1957 roku.

maly modelarz 1

Całe to czasopismo składało się z twardego brystolu na którym były rozrysowane najprzeróżniejsze części modelu przeznaczonego do sklejania. Części te trzeba było wyciąć w odpowiedniej kolejności a następnie skleić lub przykleić do innych wyciętych wcześniej części. W trakcie składania takiego modelu potrzebne nam były oczywiście nożyczki, ostry nożyk, linijka, pinceta no i oczywiście klej. Czasami też trzeba było zaopatrzyć się w dodatkowe materiały jak tektura, drut stalowy, listewki drewniane, bezbarwne lakiery.

maly modelarz 2

Modele były najprzeróżniejsze - pierwszy numer z 1957 roku zawierał Flotę desantową, barkę LCM, kuter LCP, Churchill II w skali 1:80. Oprócz tego były też modele samolotów, samochodów, wyrzutni rakietowych, parowozów, lodołamaczy, żaglowców, czołgów i wielu innych ciekawych urządzeń. Prócz modelu do sklejania można było się zapoznać także z jego historią.

maly modelarz 3

Cóż w tamtych czasach, kiedy nie było komputerów i smartfonów a za oknem szybko robiło się ciemno takie sklejanie z tatą było nie lada atrakcją. Nie sądzicie?