Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


KUBUŚ PIEKIELNY

Kubuś Piekielny i Malwina

Seria z Kubusiem Piekielnym powstała oczywiście w redakcji "Świata Młodych". Był nacisk by stworzyć całkiem nowy komiks. Pani Szarlota Pawel zaproponowała historyjki obrazkowe traktujące o codziennym życiu, jednak przedstawione w trochę krzywym zwierciadle.

Postać głównego bohatera - Kubusia podobno była wzorowana na synu znajomych Pani Pawel. Przygotowując się do komiksu autorka rozmawiała także z mieszkańcami bloków, spisując ich uwagi i spostrzeżenia na kartkę a potem przenosząc to do komiksu.

Kubuś Piekielny - cykl o zwykłych Polakach, którzy dostają mieszkanie z przydziału na nowym blokowisku. Komiks obyczajowych portretujący absurdy PRL-u. W nowych blokach są same "usterki", ludzie obijają się w pracy, walczą o malucha na loterii.

Kubuś Piekielny jeszcze w domku

Pierwsze odcinki z przygodami Kubusia Piekielnego pojawiły się w 1977 roku - oczywiście w "Świecie Młodych". Ich akcja rozgrywała się w osiedlu, ale osiedlu kompleksowych domków jednorodzinnych. I tak samo jak przyszło autorce komiksu walczyć z cenzurą w przygodach Kleksa ("Smocze jajo" - spadająca kanapka z szynką) tak samo i tutaj Pani Pawel musiała się gęsto tłumaczyć cenzurze skąd jej bohaterowie mają taki jednorodzinny domek i w dodatku jeszcze z basenem. W tych czasach nie było stać przeciętnego Kowalskiego na taki luksus.
Chcąc nie chcąc autorka zamieniła domki na bloki i kolejne spotkanie z Kubusiem (bodajże 1979 rok) już odbyło się w blokach. Jednakże Pani Pawel postanowiła trochę zakpić z obecnego systemu przedstawiając fuszerki w nowo wybudowanych mieszkaniach czy zachowanie się niektórych fachowców.
Oprócz tego co się dzieje w blokach, na kilkudziesięciu kartkach mamy przedstawione absurdy tamtych czasów: wspomniane usterki w blokach, walka o malucha (czy to poprzez talon czy poprzez los na loterii), obijanie się w pracy czy nawet uroczyste święto z powodu odebrania telefonu lub pełnej mobilizacji spowodowanej pojawieniem się w sklepie dobrej farby do włosów.

Malwina z komiksu o Kubusiu Piekielnym

Rówieśnicą Kubusia jest Malwina, dziewczynka sąsiadów Przesadów, która ma nie dość że zna karate (ku zmartwieniu Kubusia) to jeszcze ma szatańskie pomysły. Razem z Kubusiem tworzą zgrany duet doprowadzający rodziców momentami do skraju załamania.

Usterki w bloku w którym mieszka Kubuś Piekielny Usterki mieszkańców bloku Alternatywy 4

Warto nadmienić ciekawostkę iż podobne absurdy w bloku za czasów PRL-u można było zobaczyć także w serialu "Alternatywy 4" Stanisława Barei. Seria z Kubusiem piekielnym powstała kilka lat wcześniej zanim powstały Alternatywy. Czyżby scenarzyści wzorowali się częściowo na komiksie Pani Pawel?

Kubuś Piekielny - wydanie podstawowe komiksu Kubuś Piekielny - wydanie kolekcjonerskie komiksu

Ci co chcą powrócić do swoich dziecięcych lat lub ci co chcą poznać PRL w krzywym zwierciadle mogą poszukać sobie komiksów z Kubusiem na Allegro i innych portalach aukcyjnych. Można też spróbować nabyć albumy w którym znajdują się wszystkie części z Kubusiem. Albumy te to "Kubuś Piekielny" i "Kubuś Piekielny - edycja kolekcjonerska" wydane zostały przez Wydawnictwo "Ongrys" (Ongrys jest znany tym co śledzili przygody Kudłaczka i Bąbelka). Oba albumy zawierają to samo z tymże wersja kolekcjonerska (obecnie trudna do zdobycia) jest poszerzona o 30 stron zawierających komiks który pojawił się na początku w Świecie Młodych a nie pojawił się później w wydaniach komiksowych (bo nie pasował nijak do scenariusza). Dodatkowo wersja rozszerzona (nakład 500 egzemplarzy) jest opatrzona numerem i autografem autorki.