Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 

KOMPUTEROWY WSTĘPNIAK

Lata 80-te to nasza szara codzienność. W telewizji jest w ciągu dnia mało programów dla dzieci i młodzieży. Tylko lekcje wystarczy odrobić i jazda na podwórko. Tam można było się wyszaleć z kolegami i koleżankami do późnych godzin wieczornych. Jednakże z początkiem lat 80-tych zaczynają się pojawiać w Polsce przebłyski z zachodu. Mam tu na myśli gry telewizyjne w zegarkach a następnie komputery ...

commodore 64 atari zx spectrum

Kto by pomyślał że pojawienie się w domach malutkich skrzynek podłączanych do ekranów powoli stanie się naszym przekleństwem, jednak w tych czasach nikt o tym jeszcze nie myślał. Komputery to była absolutna nowość, coś nowego. Ceny tych urządzeń nie były zbyt niskie i stać je było raczej nielicznych (tych bogatszych) jednak z biegiem czasu napływ komputerów na nasz rynek stał się już chlebem powszednim i ceny zaczęły spadać do tego stopnia że większość mogła już sobie na nie pozwolić.

zx spectrum - literatura Bajtek - czasopismo komputerowe

Razem z komputerami zaczynają się pojawiać opracowania do nich. Pojawiają się książki, pojawia się prasa (tutaj duży ukłon w stronę czasopisma "Bajtek"). Dużym ułatwieniem dla graczy i miłośników komputerów są również stoiska komputerowe. Prawie każdy większy dom handlowy w dużym mieście miał swoją budkę w którym można było nabyć upragnioną grę albo program użytkowy. Prawa własności wtedy nie obowiązywały i był to prawdziwy raj dla piratów, którzy kopiowali co się dało i ile się dało. Największym powodzeniem cieszyła się Giedła Komputerowa pod patronatem "Bajtka" na ulicy Grzybowskiej w Warszawie. To co się tam działo, przerosło oczekiwania nawet redakcję "Bajtka" która z czasem postawiła ultimatum warszawskiej giełdzie a później wycofała swój patronat.

Komputer to nasza przyszłość

Właśnie - dział "KOMPUTERY" będzie poświęcony komputerom a że znajdujemy się na stronie nostalgicznej to będzie to spojrzenie pod okiem nostalgicznym. Nie będą mnie interesowały dane techniczne (no może troszkę) ale głównie się skupię nad tym co wniósł nam dany typ komputera, jak zmienił nasze życie ... bo to że zmienił nie ulega wątpliwości.

zx spectrum box

Chwilowo wystartowałem z działem dotyczącym komputera "ZX Spectrum" jednakże jeśli ktoś ma smykałkę do opowiadania pod kątem nostalgika to z chęcią zapraszam do opracowania kolejnego działu dotyczącego innych komputerów domowych .... Kontakt do mnie znajdziecie na górze strony ....

PRESS MENU KEY TO CONTINUE ...