POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Olek78
Posty: 21
Rejestracja: 18 kwie 2021, o 20:44

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Olek78 » 14 maja 2021, o 22:07

Witam!
Jestem tu nowy i dopiero zapoznaję się z wieloletnim dorobkiem forumowiczów :)
Bardzo fajny wątek - gdy ma się w pamięci jakieś pojedyncze sceny, namierzenie filmu przez Google'a graniczy z niemożliwością, a tu pyk! ktoś kojarzy scenę i zagadka rozwiązana :) Zanim przełożę obrazy i skojarzenia, które mam w głowie na (w miarę) przystępne opisy, zacznę od pomocy innym poszukującym.
Doctor_Who pisze:
4 sty 2016, o 16:57
TRADYCYJNIE, Z NOWYM ROKIEM PONAWIAM LISTĘ RZECZY, KTÓRYCH POSZUKUJĘ. MOŻE CUD SIĘ STANIE ;):

9. Tytuł serialu z gatunku zdaje mi się właśnie latynoskich oper mydlanych, gdzie występował motyw wycięcia inicjału na twarzy, zdaje się była to litera ''R'', której nóżka nie została dokończona i wyszło ''P'' i facet przed śmiercią (?) prosił kogoś żeby dokończył mu tę literę? A i jeszcze zdaje mi się, że mogła tam występować postać księdza lub zakonnika, albo kogoś, kto się za księdza podawał, ale nie jestem pewny, może myli mi się z innym filmem lub tasiemcem.
Zadziwiające, że i mnie ta scena z literą R utkwiła w pamięci, mimo że najprawdopodobniej widziałem to przypadkiem, na zasadzie, że leciało w telewizji kiedy np. jadłem obiad (w tym czasie oglądanie latynoamerykańskich seriali, którymi pasjonowały się nasze mamy i ciotki uchodziło wręcz za dyshonor). Tytułu za nic nie pamiętałem, ale, że po przypomnieniu tej sceny i we mnie obudziła się ciekawość, spróbowałem poszukać. Niejasno kojarzyłem, że postać nazywała się kapitan Rodrigo, a to R stanowiło jego autograf i idąc tym tropem udało się odnaleźć :)
Chodzi o serial "O Tempo e o Vento" (1985), u nas wyświetlany jako "Wicher czasów", a tutaj można nawet obejrzeć ten pojedynek zakończony wycinaniem litery R: https://www.youtube.com/watch?v=4KjDUSjknbM
Doctor_Who pisze:
4 sty 2016, o 16:57
TRADYCYJNIE, Z NOWYM ROKIEM PONAWIAM LISTĘ RZECZY, KTÓRYCH POSZUKUJĘ. MOŻE CUD SIĘ STANIE ;):

10. Film. Wynalazca obmyśla tkaninę, która się nie rwie i nie brudzi, tysiące praczek i krawców jest solidnie wkurzonych, bo straci pracę, chyba go ścigają, chcą zlinczować. Na koniec okazuje się, że ten materiał wcale nie był taki wytrzymały jak miał być.
Najprawdopodobniej chodzi o film "The Man in the White Suit":
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Man_in_the_White_Suit
https://www.filmweb.pl/film/Cz%C5%82owi ... 951-132200

Pytanie jest sprzed kilku lat, więc może Autor już zdążył znaleźć, ale co tam...

Olek78
Posty: 21
Rejestracja: 18 kwie 2021, o 20:44

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Olek78 » 14 maja 2021, o 22:13

wegeM pisze:
15 kwie 2014, o 23:45
Szukam piosenki. Prawdopodobnie leciała ona w 5-10-15 ale nie jestem pewna. Równie dobrze mógł być to Tęczowy Music Box. Śpiewała ją dziewczyna. Kojarzy mi się tylko jakiś fragment refrenu "Spodnie levisy czy wranglery, koniecznie muszą mieć bajery. Na nogach trampki adidasa i to jest klasa!"
Odkopane dawne pytanie, ale może ktoś będzie zainteresowany.
Piosenka miała tytuł "Modny drobiazg": https://www.youtube.com/watch?v=48fTv_RNrY0

Krzsm
Posty: 22
Rejestracja: 27 paź 2013, o 16:48

Jest skrzat chaty brak

Post autor: Krzsm » 23 maja 2021, o 19:33

Jest chata nie ma skrzata.jak nazywała się oryginalnie i jakiej produkcji ta bajka o skrzacie i chacie była?

Ramajana_1989
Posty: 27
Rejestracja: 29 kwie 2020, o 08:38

Re: Jest skrzat chaty brak

Post autor: Ramajana_1989 » 24 maja 2021, o 05:29

Krzsm pisze:
23 maja 2021, o 19:33
Jest chata nie ma skrzata.jak nazywała się oryginalnie i jakiej produkcji ta bajka o skrzacie i chacie była?
Może chodzi o bajkę "Wiwat skrzaty" z 1985 r. ?
https://www.filmweb.pl/serial/David+el+ ... 985-244745
https://www.imdb.com/title/tt0283721/
Istnieje też druga część - "Gnomy, mali strażnicy przyrody" z lat 90.
https://www.imdb.com/title/tt5028198/

Przy okazji, szukam dla znajomego pewnego zapomnianego filmu - lata 80. lub 90. Główny bohater mógł przypominać Patricka Swayze, ale może być to błędny trop. Tłumaczy on nowej dziewczynie, że od lat nie był z kobietą. Wiele lat temu miał pokochać szczupłą baletnicę, która po ślubie nie potrafiła przestać opychać się jedzeniem. To musiało doprowadzić do znacznego przybierania na wadze, ale to w żaden sposób nie uszczupliło miłości bohatera do jego ukochanej. Doszło do tego, że musiał kupić auto z dźwigiem, aby móc ją transportować, gdyż w środku się już nie mieściła. Pewnego razu podczas takiej podróży zatrzymał się niefortunnie na skrzyżowaniu, blokowany przez auto z przodu. Pech chciał, że z prostopadłego pasa nadjeżdżała ciężarówka. On zaś był całkowicie bezsilny, nie potrafił nic zrobić. Bycie świadkiem tak tragicznej śmierci żony było dla niego traumatycznym przeżyciem. Całość została przedstawiona w konwencji czarnej komedii, ale bohater zachował pełną powagę, gdy o tym opowiadał.

Xiomo23
Posty: 150
Rejestracja: 9 lut 2007, o 13:20

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Xiomo23 » 10 cze 2021, o 22:55

Jeszcze raz przypomnę "pewniaki" z filmu fantasy ktorego tytułu od lat poszukuję. Film emitowany w TVP1 w latach 87-90. Być może jeszcze mozna brac pod uwagę 91, ale na pewno już nie 92. 86-ty też wykluczyłem. Na pewno w godzinach rannych 8-11. Na 100 procent w TVP1. Najprawdopodobniej we wakacje. Film typu filmowego, nie kostiumowego. Bohaterem osoba płci męskiej (mężczyzna/chłopak/chłopiec). Czarownik (zły), który swoje serce w postaci czegoś uprzedmiotowanego (kryształ?/bryła?/kamień) przechowywał w grocie skalnej/jaskini. Czarownik cały czas pilnował tego serca, stąd rzadko ruszał się z tej jaskini, o czym główny bohater wiedział. Wiedział również jak pokonać tego czarownika (trzeba zniszczyć to serce). W jednej z ostatnich scen filmu główny bohater zakrada się do tej jaskini w tym celu, jednakże nie znam powodu opuszczenia groty na koniu przez czarownika. Główny bohater odnajduje serce i najprawdopodobniej ciska je o ziemię (w każdym razie niszczy je). W tym samym momencie czarownik jadąc na koniu chwyta się za serce, spada z konia i umiera (jechał na koniu po jakichś wzgórzach, być może wracał do groty??). To ostatnia scena filmu przed koncowymi napisami. Wydaje mi się, że film ten (byc moze byl to serial) emitowany był po jakims filmie dla młodzieży, typu Partnerzy z Ernim, badź też czekałem na jakiś film dla młodzieży, a trafiłem na taki film. Pamiętam, że wychodząc z domu na dwór w letni dzien rozpamietywalem jeszcze dlugo o tym filmie. Może komus się cos przypomni

Xiomo23
Posty: 150
Rejestracja: 9 lut 2007, o 13:20

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Xiomo23 » 10 cze 2021, o 22:56

Wertując stare programy telewizyjne natknąłem się na pewien dwuodcinkowy film/serial

10 sierpnia 1989
9.00 Kino Teleferii "Zaczarowany krąg" (1) - film produkcji radz.
17 sierpnia 1989
9.00 Kino Teleferii: „Zaczarowany krąg" (2) — film fab. prod. radzieckiej

Być może to film, którego szukam, chociaż pewności nie mam.... Ktos moze pamieta fabułę tego "Zaczarowanego kręgu" ?

Olek78
Posty: 21
Rejestracja: 18 kwie 2021, o 20:44

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Olek78 » 11 cze 2021, o 20:18

To i ja spróbuję szczęścia, może jakiś dobry człowiek mnie nakieruje.
Wszystkie poniżej opisane obiekty poszukiwań to filmy aktorskie, które musiałem oglądać w TVP w drugiej połowie lat 80.

1. Produkcja zachodnia, ale dokładniej nie określę. Akcja w czasie II wojny światowej w jakimś kraju okupowanym przez hitlerowskie Niemcy. Grupka bohaterów ucieka w góry przed pościgiem małego oddziału Niemców dowodzonego przez młodego oficera (SS? Gestapo?). Jeden z uciekinierów zostaje, zaczaja się i zaczyna strzelać do Niemców z karabinu zabijając jednego czy dwóch. W tym momencie okazuje się, że oficer zaszedł go od tyłu i wołając "Hej, łap!" rzuca granat, zabijając uciekiniera. Potem Niemców pochłania lawina (chyba celowo wywołana), ale oficer wygrzebuje się i resztkami sił dociera do chaty, w której schronili się uciekinierzy.

2. Film radziecki. II wojna światowa, tereny ZSRR opanowane przez Niemców, na którym chyba działa tylko partyzantka radziecka. W wiosce stacjonuje mnóstwo Niemców, którzy robią sobie tam coś w rodzaju pikniku (chyba po pacyfikacji tejże wioski). Pamiętam dokładnie tylko sekwencję, kiedy bohater filmu (chyba młody chłopak) strzela do niemieckiego oficera siedzącego w samochodzie, rzuca granat w żołnierzy grających na akordeonie, a potem biegnie wzdłuż stołów, przy których zasiadali hitlerowscy żołnierze, strzelając do nich z broni maszynowej. I, jeśli mnie pamięć nie myli, w końcu zostaje trafiony i ginie.

3. Film produkcji dalekowschodniej (Japonia? Tajwan?) z gatunku tych o sztukach walki. Bohaterowie wywodzą się z takich "wieśniaków", żyjących jak setki lat temu, ale akcja jest w miarę współczesna, bo ich przeciwnicy wznoszą na pobliskim terenie jakiś kompleks budynków, gdzie jest generator elektryczności. W filmie były pokazane w użyciu rozmaite bronie typu nunczaku, gwiazdki do rzucania, ostrza na łańcuchach, a szczególnie zapadły mi w pamięć takie "gałązki z ostrzami", które można było np. dla niepoznaki wbić w drzewo, a potem niespodziewanie wyciągnąć stamtąd i wbić komuś w głowę. Pamiętam też taką dość charakterystyczną scenę, kiedy po jakiejś większej walce przegranej przez "wieśniaków", ich przywódczyni wymieniała imiona poległych, kładąc za każdym razem na stół złotą monetę (taki odpowiednik kieliszków podpalanych przez Maćka Chełmickiego, choć wtedy "Popiołu i diamentu" nie znałem).

4. Produkcja zachodnia, prawdopodobnie USA. Najtrudniejsze, bo pamiętam tylko jedną scenę, bez kontekstu. Na terenie posiadłości jest basen albo połączenie z jakimś zbiornikiem wodnym z taką otwieraną/zamykaną kratą lub siatką. Bohater ląduje w wodzie (podczas walki?) i tam płetwonurkowie usiłują go przytrzymać pod wodą, a wspomniana krata się zamyka. Bohaterowi udaje się wyrwać i wypłynąć na powierzchnię, a tymczasem krata zamyka się, więżąc płetwonurka pod spodem.

Ramajana_1989
Posty: 27
Rejestracja: 29 kwie 2020, o 08:38

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Ramajana_1989 » 13 cze 2021, o 06:17

1) Jest jakiś motyw lawiny w filmie "Przeprawa" (1979), ale nie jestem pewny, czy o ten film chodzi. Według opisu na Filmwebie by się zgadzało.

2) Jest taki sowiecki film "Idź i patrz" (1985), ale nie oglądałem go. Dopiero mam w kolejce do obejrzenia.

3) Nie kojarzę, ale fabuła dość specyficzna. Udało mi się jedynie wyszukać dwa filmy: "Wu xing ba quan" (1977) oraz "Chiński Herkules" (1973).

Co do numeru 4, niestety nie mam pomysłu.

Olek78
Posty: 21
Rejestracja: 18 kwie 2021, o 20:44

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Olek78 » 13 cze 2021, o 11:41

Ramajana_1989 - dziękuję bardzo za pochylenie się nad moimi "most wanted", tym bardziej, że skuteczne :D

Potwierdzam, że poszukiwana pozycja nr 1 to na 100% "Przeprawa" ("The Passage") z 1979 r.
Parę razy próbowałem wyszukiwać po słowach kluczowych fabuły (po pol. i ang.), ale bezskutecznie. Wielkie dzięki!

Jakiś czas temu sprawdziłem "Idź i patrz" - zgadzała się tematyka i fakt emisji w TVP w 1987. Przypomniałem sobie, że oglądałem to w dzieciństwie, film jest też ogólnie wart polecenia, ale opisanej sekwencji wydarzeń nie zawiera.

Sprawdziłem podane tytuły filmów walki, ale to żaden z nich. W wyniku sprawdzenia widzę jednak, że na YT są całe kolekcje filmów kung fu z tego okresu, więc jest to generalnie dobry trop, który pociągnę dalej.

Pozdrawiam!

Ramajana_1989
Posty: 27
Rejestracja: 29 kwie 2020, o 08:38

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Ramajana_1989 » 13 cze 2021, o 12:56

Dzięki za odpowiedź. Jestem ostatnio trochę zapracowany, ale znalazłem coś ciekawego odnośnie numeru 2. Może to być: "Próba wierności" (1986) albo "Wniebowstąpienie" (1977) albo "Tak tu cicho o zmierzchu" (1972).

Nr 3 - Może być "Zhui ri" (1991), chociaż kiepsko opisany ten film. Może grała tam Joey Wang, znana chińska aktorka z niszowego kina lat 80. i 90. ?

Nr 4 - Podobna scena jest w filmie "Operacja Piorun" (1965) z Jamesem Bondem, ale nie do końca. Niby też w basenie na terenie posiadłości.

Swoją drogą, widzę, że podobnie jak ja, lubisz stare filmy, często takie niszowe :D

Olek78
Posty: 21
Rejestracja: 18 kwie 2021, o 20:44

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Olek78 » 15 cze 2021, o 17:44

Odpowiadam tak "na szybko", jako że nie wszystko udało mi się jeszcze sprawdzić. Tym niemniej dziękuję za wszystkie sugestie, również te zweryfikowane negatywnie.
Ramajana_1989 pisze:
13 cze 2021, o 12:56
Dzięki za odpowiedź. Jestem ostatnio trochę zapracowany, ale znalazłem coś ciekawego odnośnie numeru 2. Może to być: "Próba wierności" (1986) albo "Wniebowstąpienie" (1977) albo "Tak tu cicho o zmierzchu" (1972).

Nr 3 - Może być "Zhui ri" (1991), chociaż kiepsko opisany ten film. Może grała tam Joey Wang, znana chińska aktorka z niszowego kina lat 80. i 90. ?
Niedawno obejrzałem w ramach moich poszukiwań "Próbę wierności" i to nie jest ten film. Jeśli chodzi o pozostałe tropy do numerów 2 i 3, to na razie nie udało mi się dotrzeć do tych filmów, żeby je "przewinąć" i sprawdzić. Zresztą, te dwa "made in CCCP" zwyczajnie chcę obejrzeć w całości, gdyż opisy sugerują ciekawe kino. Gdy już sprawdzę, dam znać, czy któryś z nich był obiektem moich poszukiwań.
Ramajana_1989 pisze:
13 cze 2021, o 12:56
Nr 4 - Podobna scena jest w filmie "Operacja Piorun" (1965) z Jamesem Bondem, ale nie do końca. Niby też w basenie na terenie posiadłości.
Faktycznie, nawet nie kojarzyłem podobieństwa, ale "Thunderballa" widziałem wielokrotnie i to nie ta sama scena. Zresztą, o ile wiem, w PRLu Bondy nie były wyświetlane w kinach ani w telewizji, więc nie mógłbym oglądać tego w TVP.
Jak pisałem, bardzo słabo to pamiętam (to chyba jeden z pierwszych oglądanych przeze mnie "dorosłych" filmów), nie do końca nawet jestem pewien czy to na pewno była posiadłość. Jedyne czego jestem pewny, to fakt ucieczki bohatera na powierzchnię i uwięzienia płetwonurka pod zamykającą się kratą/siatką.
Ramajana_1989 pisze:
13 cze 2021, o 12:56
Swoją drogą, widzę, że podobnie jak ja, lubisz stare filmy, często takie niszowe :D
Oglądam i mainstreamowe i niszowe, ale przez moje poszukiwania filmów z dzieciństwa ostatnio zdecydowanie więcej niszowych :)

Ramajana_1989
Posty: 27
Rejestracja: 29 kwie 2020, o 08:38

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Ramajana_1989 » 15 cze 2021, o 20:36

Olek78 pisze:
15 cze 2021, o 17:44
Niedawno obejrzałem w ramach moich poszukiwań "Próbę wierności" i to nie jest ten film. Jeśli chodzi o pozostałe tropy do numerów 2 i 3, to na razie nie udało mi się dotrzeć do tych filmów, żeby je "przewinąć" i sprawdzić. Zresztą, te dwa "made in CCCP" zwyczajnie chcę obejrzeć w całości, gdyż opisy sugerują ciekawe kino. Gdy już sprawdzę, dam znać, czy któryś z nich był obiektem moich poszukiwań.
OK, w takim razie czekam, aż sprawdzisz. Gdyby pojawiły się jakieś sugestie i coś bym skojarzył, to dopiszę tutaj. Szkoda, że mały ruch na tym forum. Kiedyś działo się tutaj więcej.

Co do numeru 3 - był jeszcze taki Samuel Hui, on grał w niszowym kinie chińskim z lat 80. i 90., wcześniej chyba też. Często razem z tą Joey Wang. Nie jestem znawcą kina azjatyckiego (i fanem raczej też nie), ale może coś z nim. Nie mam pomysłu co do tytułu. Ewentualnie z Sammo Hung coś: "Mi zong sheng shou" (1976) też może być.

pwaalios
Posty: 1
Rejestracja: 18 lut 2021, o 19:45

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: pwaalios » 22 cze 2021, o 16:54

Witam,

Poszukuje tytulu ksiazki - akcja dzieje sie chyba w USA, kobieta ucieka po probie zamachu na nia, sciga ja grupa ludzi zwiazana z kosciolem demonow. Kosciol ten prowadzi rowniez szkole (chyba podstawowa) w ktorej prowadzi sie pranie mozgow dzieci. Kobiecie w ucieczce pomaga grupa osob zwiazanych z normalnym kosciolem i grupa aniolow. Sorry za dziwny opis ale tak mozna w skrocie podsumowac akcje tej ksiazki. Z gory dziekuje za pomoc.

Olek78
Posty: 21
Rejestracja: 18 kwie 2021, o 20:44

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Olek78 » 28 cze 2021, o 17:56

Xiomo23 pisze:
10 cze 2021, o 22:56
Wertując stare programy telewizyjne natknąłem się na pewien dwuodcinkowy film/serial

10 sierpnia 1989
9.00 Kino Teleferii "Zaczarowany krąg" (1) - film produkcji radz.
17 sierpnia 1989
9.00 Kino Teleferii: „Zaczarowany krąg" (2) — film fab. prod. radzieckiej

Być może to film, którego szukam, chociaż pewności nie mam.... Ktos moze pamieta fabułę tego "Zaczarowanego kręgu" ?
Od razu mówię, że z dzieciństwa tego nie pamiętam (choć w sumie jest to jak najbardziej okres, kiedy mógłbym oglądać Kino Teleferii). Wydaje mi się jednak, że namierzyłem ten film: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0 ... 1%83%D0%B3
Generalnie zgadza się tytuł (choć na polski to byłby raczej "Magiczny krąg") oraz wymiar czasowy - ma 2 części po ok. godzinie. Tyle, że jeśli dobrze trafiłem, to jest to mylny trop - akcja filmu jest w XX wieku, to nie fantasy o czarowniku z sercem w jaskini.

Olek78
Posty: 21
Rejestracja: 18 kwie 2021, o 20:44

Re: POSZUKUJĘ - WPISZ PYTANIE, jeśli CZEGOŚ SZUKASZ

Post autor: Olek78 » 28 cze 2021, o 18:16

Update:

Obejrzałem lub "przewinąłem" filmy z sugestii i nie znalazłem wśród nich poszukiwanych pozycji. Ale nie żałuję, bo te radzieckie filmy wojenne były warte poznania.

Jeśli chodzi o pozycję nr 2:
Olek78 pisze:
11 cze 2021, o 20:18
2. Film radziecki. II wojna światowa, tereny ZSRR opanowane przez Niemców, na którym chyba działa tylko partyzantka radziecka. W wiosce stacjonuje mnóstwo Niemców, którzy robią sobie tam coś w rodzaju pikniku (chyba po pacyfikacji tejże wioski). Pamiętam dokładnie tylko sekwencję, kiedy bohater filmu (chyba młody chłopak) strzela do niemieckiego oficera siedzącego w samochodzie, rzuca granat w żołnierzy grających na akordeonie, a potem biegnie wzdłuż stołów, przy których zasiadali hitlerowscy żołnierze, strzelając do nich z broni maszynowej. I, jeśli mnie pamięć nie myli, w końcu zostaje trafiony i ginie.
Zawziąłem się i poświęciłem sporo roboczogodzin na systematyczne poszukiwania: przegląd programów tv z lat gdy prawdopodobnie to leciało, namierzanie wszystkich filmów radzieckich (z wyj. tych opisanych jako komedia, kostiumowy itp.) i próby dotarcia do każdego filmu lub choć szczegółowego opisu, z intensywnym wykorzystaniem Google Translatora (PL <-> RUS). Benedyktyńska robota...
Ale w końcu się udało! Już zaczynałem podejrzewać, że sobie to wymyśliłem, jednak okazało się, że nie, a sekwencję z końcówki filmu zapamiętałem nawet całkiem dokładnie. Chodziło o film "Oddział" (Отряд) z 1984 - praktycznie szerzej nieznany, strony na IMDB i Filmweb puste w zakresie opisu, na Wikipedii wspomniany tylko na stronach rosyjskich i w innych językach d. ZSRR. Tak więc nie do znalezienia przez wyszukiwarki - jedynie przez wskazówkę kogoś, kto oglądał i zapamiętał lub mozolnym sposobem opisanym powyżej.

Dwie z czterech pozycji listy mam zatem znalezione, natomiast nadal szukam pozostałych:
Olek78 pisze:
11 cze 2021, o 20:18
3. Film produkcji dalekowschodniej (Japonia? Tajwan?) z gatunku tych o sztukach walki. Bohaterowie wywodzą się z takich "wieśniaków", żyjących jak setki lat temu, ale akcja jest w miarę współczesna, bo ich przeciwnicy wznoszą na pobliskim terenie jakiś kompleks budynków, gdzie jest generator elektryczności. W filmie były pokazane w użyciu rozmaite bronie typu nunczaku, gwiazdki do rzucania, ostrza na łańcuchach, a szczególnie zapadły mi w pamięć takie "gałązki z ostrzami", które można było np. dla niepoznaki wbić w drzewo, a potem niespodziewanie wyciągnąć stamtąd i wbić komuś w głowę. Pamiętam też taką dość charakterystyczną scenę, kiedy po jakiejś większej walce przegranej przez "wieśniaków", ich przywódczyni wymieniała imiona poległych, kładąc za każdym razem na stół złotą monetę (taki odpowiednik kieliszków podpalanych przez Maćka Chełmickiego, choć wtedy "Popiołu i diamentu" nie znałem).

4. Produkcja zachodnia, prawdopodobnie USA. Najtrudniejsze, bo pamiętam tylko jedną scenę, bez kontekstu. Na terenie posiadłości jest basen albo połączenie z jakimś zbiornikiem wodnym z taką otwieraną/zamykaną kratą lub siatką. Bohater ląduje w wodzie (podczas walki?) i tam płetwonurkowie usiłują go przytrzymać pod wodą, a wspomniana krata się zamyka. Bohaterowi udaje się wyrwać i wypłynąć na powierzchnię, a tymczasem krata zamyka się, więżąc płetwonurka pod spodem.

ODPOWIEDZ