wczesne seriale - Santa Barbara, powrót do Edenu...

Moderatorzy: Robi, biały_delfin

Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

wczesne seriale - Santa Barbara, powrót do Edenu...

Post autor: mutant » 14 lip 2007, o 11:16

Pmiątacie te seriale? Santa Barbara to była chyba pierwsza typowa telenowela w polskiej TV. Zwykle nie oglądam takich rzeczy, ale miało to pewien posmak nowości, poza tym miałam swoją ulubioną postać: Masona, cynika i czarną owcę rodu. Główne postacie to on, jego troje (?) rodzeństwa i rodzice, z czego ojciec przez pół serialu leży w śpiączce, z której w końcu wstaje jako inny aktor. Z matką coś się stało, albo się rozstali, albo zmarła, i później ojciec ma młodą, wredną żonę Ginę. Ta Gina przez jakiś czas kręci z Masonem. Oprócz niego jest siostra Kelly, blondynka o długich włosach, z mężem Nickiem (fotografem?), najmłodszy brat (Ted) i chyba jeszcze jedna siostra, której nie pamiętam. Jest też Mary - zakonnica, która występuje z zakonu z miłości do Masona, a on dzięki niej na chwilę przestaje być Oscarem Wilde'em telenoweli, lecz niestety ona spada lub rzuca się z jakiegoś klifu i ginie. Jest też policjant Cruz Castillo, który ma coś wspólnego z Kelly albo z tą drugą siostrą, której nie pamiętam (jest lub był jej mężem). Nie wiem, w jaki sposób związana z tą rodziną jest Julia (prawniczka?), która współpracuje z niejakim Jackiem Sandersem. Okazuje się, że tych Jacków jest dwóch - drugim jest chyba jego brat, który wyszedł z więzienia i podszywa się pod niego. Kiedyś jadą pociągiem na jakąś delegację i fałszywy Jack próbuje ją zabić. Potem ta Julia kręci z Masonem i zachodzi w ciążę, lecz nie chce mu powiedzieć, że to jego dziecko. W końcu on się dowiaduje i następuje chwilowy happy end. Dalsze odcinki leciały na rtl-u z coraz to nowymi aktorami, więc na pewnym etapie zrezygnowałam z oglądania.

Powrót do Edenu nie był sensu stricto telenowelą, bo w pierwszej części miał bodaj 8 czy 13 odcinków, w drugiej może trochę więcej. Pamiętam tyle, że była Stefania Harper i jej mąż Greg, który chciał ją zabić dla pieniędzy, czy też ze strachu przed ujawnieniem jakichś informacji, i rzucił ją na pożarcie krokodylom. Ona jednak zmasakrowana zostaje na początku drugiej serii wyłowiona przez lekarza Dana, który ją ratuje, a potem się z nią żeni. Jest na tyle zmasakrowana, że można ją wymienić na inną aktorkę. Ma wredną siostrę Jill i dwoje dzieci - córkę i syna. W ostatnim odcinku wszystko się gmatwa jak w czeskim filmie albo w Archiwum X.

Była też oczywiście Dynastia, ale jej nie oglądałam - zainteresowałam się tylko na chwilę, gdy pojawił się Michael Praed. No i był serial Dallas, ale jego jakoś nie pamiętam.

Kamila
Posty: 325
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 22:04
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Kamila » 14 lip 2007, o 17:07

"Santa Barbarę" pamiętam, choć akurat jej za bardzo nie oglądałam. Pamiętam, że jedna (a moze i więcej ?) z aktorek (sprawdziłam, nazywała się Linda Gibboney) grała również w "Pokoleniach", które to leciały, jak się skończyła "Santa Barbara" i były prawdziwym hiciorem. Pamiętacie porucznika Mastersa ?

"Dallas" wiem z opowiadań, że część odcinków pokazywała TVP, ale nie pamiętam tego zupełnie.

"Powrót do Edenu", to był kolejny wczesny hicior. Z 10 lat temu powtarzał go Polasat. A Jilly była przyjaciółką Stefanii, a nie siostrą.

Awatar użytkownika
gumisio
Administrator
Posty: 552
Rejestracja: 20 paź 2006, o 20:37
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: gumisio » 14 lip 2007, o 20:01

Niekoniecznie - jakies 2 lata temu lecialo na TV4 albo na Pulsie. Mowie o Powrocie do Edenu.

Koniec tego filmu byl tak zagmatwany ze potem szybko dokrecono 5 minut wyjasniajace cala sprawe. Pamietam emisje tego w Teleexpresie.

A najzabawniejsze to chyba byly 4 nowelki wymyslone przez polakow. Puszczano je w jakis czas potem (moze w miesiac po emisji) w wieczornym wtorkowym Pegazie. Widzowie mieli decydowac ktory z nich przypadl im do gustu. Pamietam bo role Stefanii grala moja ciotka :) , Smolen gral chyba szejka, byl tam tez Rewinski, Tadeusz Ross i Korpolewski ktorzy prowadzili program "Loza".
http://dubbing.pl - encyklopedia polskiego dubbingu
http://www.nostalgia.pl - portal twojego dzieciństwa

noster
Posty: 243
Rejestracja: 1 wrz 2005, o 20:54

Post autor: noster » 14 lip 2007, o 22:21

He he. Powrót do edenu pamiętam. Sprostowac muszę ze rolę Stefanii zarówno przed jak i po jej masakrze z krokodylami grała ta sama aktorka Rebecca Gilling. Rolę Jilly w pierwszej częsci serialu (6 odcinków) gra inna aktorka niż w drugiej częsci serialu. No i jedna jeszcze rzecz wymaga sprostowania. Otóz Jilly i Stefania były przyjaciółkami, jednak jak to w serialach bywa jakis czas później okazuje się że są siostrami)))

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 14 lip 2007, o 22:25

Santa Barbare pamietam bardzo dobrze.Swietny serial.Najgorsze bylo to,ze puscili go nie od poczatku , przerwali emisje i tylko na satelicie mozna bylo go ogladac.Ta siostra Kelly i Masona to byla Eden grana przez Marcy Walker.Razem z A Martinezem-Cruzem Castilio tworzyli pare serialowa,schodzili sie i rozchodzili.Eden nawet wyszla za maz za innego ,ale zawsze do siebie wracali.Kelly miala szybciej meza,który zginal i bardzo cierpiala.Potem zwiazala sie z fotografem Nickiem,który mial traumatyczne przezycia z Wietnamu.Ich rodzice to CC Capwell i Zofia,która zostawila kiedys meza dla Lionela.Ten z kolei mial zone Auguste,ktora byla bardzo zazdrosna o Zofie.Mieli dwoje dzieci,ale nie pamietam imion.Najmlodszy syn CC i Zofii Ted byl chyba z córka Lionela.Byl tez syn,który zginal.Siostre Mary,która nawrócila Masona grala Harley Jane Kozak i faktycznie zginela,tylko tego nasza telewizja chyba nie pokazala.Pamietam,ze byl tez chlopczyk,syn Giny i CC,którego w trakcie serialu zastapiono innym,który potem gral w Slonecznym patrolu syna Hasselhoffa.Pamietam tez Julie,ona kochala sie w Masonie.Pokolenia tez byly fajne.Dwie rodziny -biala i kolorowa,powiazane ze soba od lat.Biala rodzina to Withmorowie,a nazwiska drugiej rodziny nie pamietam.Wiem,ze mieli fabryke lodów.Najbardziej pamietam Sam Withmor ,która nie byla wcale krysztalowa i zakochala sie w policjancie Mastersie.Chantal,prawniczke ,która zakochuje sie w kliencie,którego broni Ericu.Chantal miala brata,który romansowal ze starsza od siebie mezatka.

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 15 lip 2007, o 00:17

Kilkuminutowy, stanowiący zakończenie filmik "Powrotu do Edenu" był wersją dla Kuwejtu, czy Emiratów. Puszczana w Polsce wersja kończyła się jakoś idiotycznie. Wyszło na to, że Stefania Harper wychodzi na schody z rewolwerem z którego chyba Jilly ustrzeliła brata Grega Marsdena (nie pamietam jak się nazywał).
Ludnośc była oburzona, że w ten sposób kończy sie historia ulubionej przez nich bohaterki, która z pewnoscią trafi do więzienia jako morderczyni. Widać krewcy Arabowie też doszli do takiego samego wniosku, skoro dokręcono ten kilkuminutowy filmik jako happy end.
W "Expressie Wieczornym" pojawiły się zdjęcia kadrów z arabskimi napisami, ze jest zakończenie i sprowadzono toto do Polski.
Serial był tak idiotyczny od pewnego momentu (jakiś człowiek z sygnetem), ze zaczęto go nazywać "Baba z krokodylem".
O tych polskich wersjach zakończenia "Powrotu do Edenu" pamiętam. Role Doktora Dana grał Rewiński ( broda).
Pamiętajmy jednak, że to byly lata osiemdziesiąte. Wtedy to było jakis powiew zachodu. Puszczano go raz na tydzień.

[/b]

ernie
Posty: 95
Rejestracja: 26 lut 2007, o 00:47

Post autor: ernie » 17 lip 2007, o 11:17

Santa Barbare oglądałem a nie pamiętam z treści prawie zupełnie nic oprócz kilku twarzy bohaterów. Jedno co dobrze zapamiętałem to to że jak była jakaś kluczowa scena np. ktoś mówi do jakiejś kobiety - "To ty go zabiłaś" zbliżenie kamery na nią i ona wtedy odwalała ok. 10 sekundową sekwencję głupich min, po czym było przejście do innego wątku i znów powrót do dalszego ciągu tamtego wątku który też się rozpoczynała od tych głupich min :))

Kamila
Posty: 325
Rejestracja: 6 wrz 2006, o 22:04
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Kamila » 18 lip 2007, o 15:30

Z "Santa Barbary" pamiętam przede wszystkim, że zastosowali tam taki pseudo-dubbing i było dwóch lektorów. Gdy mówiła aktorka, to tłumaczenie jej roli czytała lektorka, a gdy facet - lektor.

Awatar użytkownika
Elle
Posty: 2178
Rejestracja: 7 cze 2007, o 18:15
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Elle » 19 lip 2007, o 10:05

Santa Barbara? - Och uwielbiałam Santę. :P Na lekcjach :oops: myślałam o tym, żeby jak najszybciej wrócić do domu, gdzie kolejny odcinek czekał nagrany na kasecie. :D
A MASONA wręcz ubóstwiałam! :P Nawet napisałam list do aktora z prośbą o autograf. Nic nie dostałam :wink: , ale... napisałam też do aktorki grającej MARY, jego ukochaną ex-zakonnicę i wyobraźcie sobie, że po dwóch latach :lol: dostałam zdjęcie z autografem (ale był to taki wydrukowany autograf). Ale dobre i to.
Co do "Pokoleń", to podobnie - nagrywałam i pędziłam po lekcjach do domu, żeby obejrzeć. Porucznik MASTERS był chyba "ukochanym" :oops: większości telewidzek, moim również. :D

poniatowski
Posty: 1
Rejestracja: 19 lip 2007, o 16:55

Post autor: poniatowski » 19 lip 2007, o 17:02

Youtube.com jest kopalnią w każdej dziedzinie, również w serialu Santa Barbara :D
Rzućcie okiem np tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=-6u1c8tp ... ed&search=
albo tutaj:
http://www.youtube.com/watch?v=-yyU-YmX ... ed&search=
W serialu tym debiutowała Robin Wright, obecna zona Seana Penna a wcześniej Forresta Gumpa. :lol:

Awatar użytkownika
mutant
Posty: 617
Rejestracja: 19 cze 2007, o 15:11

Post autor: mutant » 19 lip 2007, o 18:36

Ach, te czasy! Pamiętam, jak zaczęłam oglądać na RTL-u z moją babcią (zmarłą kilka tygodni temu :cry: ) odcinki, które były o rok lub więcej późniejsze od tych puszczanych w TVP, i przypomniał mi się jeden tekst (o Masonie):

- Ty, ale on się zmienił. Spoważniał!
- No. Bo utył.

noster
Posty: 243
Rejestracja: 1 wrz 2005, o 20:54

Post autor: noster » 20 lip 2007, o 14:38

No dobra, a pamiętacie serial "Wdowy" (oryg. WIDOWS), który TVP pokazywała po raz pierwszy w 1985r. w programie "studio lato"? W późniejszych latach serial lecial w sobotnim kinie nocnym.

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 20 lip 2007, o 16:11

Tytul znajomy,ale nic wiecej nie pamietam.O czym to bylo?Jedyne co mi przychodzi na mysl to Panny i Wdowy,tylko,ze to byl polski serial.Pamietam za to inny serial Wichry wojny i druga czesc Milosc i wojna,który krecony byl czesciowo w Polsce.Wystepowal tam sir John Gielgud i Robert Mitchum.Pamietam straszna dla mnie scene zagazowywania Zydów w obozie i zamach na Hitlera.Nie moglam zrozumiec czemu wszyscy spiskowcy i ich rodziny zostali zabici i czemu gdy w Europie gina ludzie Ameryka sie bawi.Serial lecial w telewizji w latach 80.
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

Awatar użytkownika
Dudzio
Posty: 1567
Rejestracja: 20 mar 2007, o 11:01
Lokalizacja: z Nienacka

Post autor: Dudzio » 20 lip 2007, o 17:56

"Wichry wojny" nie były kręcone w Polsce. Role oblężonej Warszawy zagrał Zagrzeb. Sceny z polskimi ułanami z lancami w rękach wołały o pomstę do nieba. Ale to już inna bajka.

Awatar użytkownika
wilma
Posty: 1455
Rejestracja: 31 maja 2007, o 13:29

Post autor: wilma » 20 lip 2007, o 21:30

Sceny obozowe byly krecone w Oswiecimiu,Amerykanie dostali pozwolenie od rzadu na nakrecenie tam filmu.Kiedys w Ekranie lub Filmie byla relacja z planu tego filmu.
http://serialkatarzyna.ovh.org/ polska strona serialu Katarzyna
http://www.catherinedemontsalvy.ch/ strona serialu w jezyku angielskim
http://orticoni.jose.neuf.fr/cariboost1/index.html francuska strona

ODPOWIEDZ