Nostalgiczne tytuły

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button


BYŁO SOBIE ŻYCIE

Było sobie życie

"Film o wnętrzu ludzkiego ciała, to najlepszy film jaki zrobiłem" - twierdzi Barille - "ale gdy zaproponowałem go telewizji francuskiej, mimo sukcesu "Był sobie człowiek" odpowiedzieli, że to nie jest historia dla dzieci, one jej nie zrozumieją. Będą się bały tych wszystkich stworów, które zaludniają wnętrze ludzkiego ciała. Przedstawiłem więc "Było sobie życie" innym stacjom francuskojęzycznym i dzięki uznaniu, z jakim spotkał się w Kanadzie, został w końcu zrealizowany we Francji".

Było sobie życie 

I to był strzał w dziesiątkę bowiem serial "Było sobie życie" powstały w koprodukcji wielu państw europejskich został ciepło przyjęty przez te stacje w których był emitowany. W bardzo zabawny i pouczający sposób przedstawia on ludzkie ciało, jego ewolucję i funkcjonowanie. Wszystko zaczyna się od najprostszej komórki (odcinek pierwszy zatytułowany "Planeta komórek") by następnie opowiedzieć nam o tym jakie procesy zachodzą zanim narodzi się człowiek (odcinek drugi "Narodziny") by przez kolejne 24 odcinki (w sumie było ich 26) opowiedzieć nam o zadaniach wybranych części ciała (Oko, Ucho, Wątroba itd) a skończywszy na tym co się dzieje w naszym ciele w chwili naszej śmierci. Przez 26 odcinków poznajemy układ krwionośny, odpornościowy, mózg i jego działanie. Razem z naszymi bohaterami czyli komórkami, wirusami, bakteriami, neuronami, systemem kontroli i zarządzania poznajemy tajniki ludzkiego ciała. Jak w ciele matki rozwija się płód, w jaki sposób organizm walczy z chorobami, do czego służy szpik kostny - to wszystko poznamy oglądając tą niesamowitą serię.

Było sobie życie

Oglądając ten serial poznajemy takie pojęcia jak hormony, enzymy, chromosony, wirusy, bakterie, toksyny. Każdy odcinek to nowe pojęcia a oglądając ten serial od pierwszego odcinka nie mamy problemów ze zrozumieniem pojęć które pojawiają się w kolejnych odcinkach a które były omówione we wcześniejszych.

Serial ten powstał w 1987 roku. U nas pojawił się już na naszych ekranach telewizorów rok później. Był on emitowany w czwartki po programie Telewizji Dziewcząt i Chłopców (o ile się nie mylę).

Było sobie życie 

Warto zwrócić uwagę na muzykę. Jej autorem jest Michele Legrand - ten od Białego Delfina Uma, jak również za piosenkę wpadającą w ucho, której wykonawczynią była Sandra Kim, belgijska piosenkarka z włoskimi korzeniami, która w wieku 13 lat wygrała w 1986 roku Konkurs Piosenki Eurowizji. W polskiej wersji językowej, która powstała na zlecenie wydawcy Hippocampus Sp. z o.o. w studiu Master Film piosenkę zaśpiewały Małgorzata Szymańska, Katarzyna Łaska, Anna Apostolakis, Magdalena Tul. Poniżej można odsłuchać dwie wersje tej piosenki.

- posłuchaj oryginalnej piosenki

- posłuchaj piosenki w wersji polskiej

Było sobie życie

Serial ten był motywacją do powstania gry planszowej. Dzieci, które chcą wrócić do bohaterów tego serialu sięgną zapewne po grę "Było sobie życie" w której to możemy sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą zdrowia i ludzkiego organizmu

Było sobie życie Było sobie życie

Polecam "Było sobie życie" (zarówno w wersji serialowej wydanej na DVD w pełnym dubbingu aktorskim jak i planszowej). Po obejrzeniu tego serialu (jak i zagraniu w grę) ciało ludzkie oraz jego funkcjonowanie nie będzie miało przed Wami tajemnic.