Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

 

BINIO BILL

Binio Bill Binio Bill

Jest rok 1980. W harcerskiej gazecie "Świat Młodych" 12 czerwca ukazuje się nowy komiks Jerzego Wróblewskiego "Binio Bill". Drukowany na ostatniej stronie gazety jest hołdem złożonym przez nieżyjącego rysownika w kierunku dzikiego zachodu. 

Premiera tego komiksu miała odbyć się cztery lata wcześniej ale w 1976 roku wydawnictwo Sport i Turystyka ze względu na brak papieru odrzuciło jego emisję a wydawnictwo Relax z którym na stałe współpracował Wróblewski ze względów ideologicznych w ostatniej chwili wycofało się.

Binio Bill - Rio Klawo

Binio Bill (a właściwie to Zbigniew Bilewicz, który po przybyciu na dziki zachód przybrał taki pseudonim na użytek Amerykanów mających kłopoty z wymówieniem jego prawdziwego imienia i nazwiska) to wszechstronny człowiek. Strzela celnie jak nikt inny, doskonale jeździ konno, rzuca lassem, zna również kilka ciekawych ciosów, których nie powstydziłby się Bruce Lee. Słowem - człowiek superman. Prócz tego jest bardzo bystry i inteligentny co mu pomaga w trudnych sytuacjach w których czasami się znajduje i ... sprzyja mu bardzo duże szczęście. W premierowej - dziesięcioodcinkowej serii "Rio Klawo" Binio Bill obejmuje funkcję szeryfa w tytułowej mieścinie i pozostaje nim aż do końca swego żywota. 

Binio Bill kręci wester i w kosmos

Poprzez cały cykl w Świecie Młodych, Binio Bill - młody szeryf z Rio Klawo staje oko w oko z różnymi przestępcami. M in. z Jane Klamota, Kidem Walkerem, handlarzem Bronią Porterm czy też Bennetem i jego trzema mało ciekawymi synalkami. Oprócz bycia szeryfem, Binio Bill mógł swoje umiejętności zaprezentować także przed kamerą oraz jako jeden z pierwszych ziemian miał okazję podróżować w kosmosie.

Binio Bill na szlaku bezprawia

Ogółem w Świecie Młodych, w latach 1980-1986 ukazało się siedem historyjek o Binio Billu: Rio Klawo, Binio Bill na szlaku bezprawia, Binio Bill i 100 karabinów, Binio Bill kontra trojaczki Benetta, Binio Bill kręci western i... w kosmos, Binio Bill i ciocia Patty (jednoplanszówka z okazji 35 lecia Świata Młodych), Śladami Kida Walkera.

Prócz 163 plansz przygód Binio Billa, które ukazały się w Świecie Młodych powstał jeszcze w 1990 roku album "Binio Bill i skarb Pajutów".

Binio Bill

Binio Billa w jego poczynaniach wspiera jego wierny przyjaciel - koń Cyklon. Razem tworzą parę, która wielu czytelnikom kojarzy się ze słynym Lucky Luckiem i jego koniem Jolly Jumperem. Nic mylnego. Jolly jest filozofem, miejscami cynicznym a miejscami złośliwym natomiast Cyklon to koń gotowy poświęcić życie dla swego pana, zawsze jemu wierny i doskonale go rozumie.

Prócz swego konia, Binio Bill może także liczyć na swego pomocnika w Rio Klawo - staruszka Dana.

Binio Bill i szalony geronimo

Warto też dodać, że przed śmiercią autor pracował nad albumem "Binio Bill i Szalony Hieronimo", którego fragmenty zamieścił magazyn komiksowy "Paradox", a całość ukazała się w 2009 roku, wydanym nakładem oficyny BB Team, założonej przez córkę rysownika.