BAJKI JAPOŃSKIE

Szła nocą bajka przez pola i wsie
Przez zaklęty las
Smutno było jej i źle
Nawet jej przyjaciel księżyc zgasł
Wtem promyk świeczki
Na dróżkę padł
I piosenka hop z okienka
Za bajką w ślad

"Bajki japońskie" to dziesięciominutowy cykl bajek przedstawiających najsłynniejsze i mniej znane baśnie z drugiego końca świata czyli z Japonii. Nadawane były u nas w środowe dobranocki około godziny 18:50 (proszę mnie poprawić jeśli się mylę). Każda z tych bajek była zrealizowana przez innego twórcę w innej konwencji plastycznej.
Jedna ze stron internetowych podaje 1983 rok jako rok wyświetlania u nas "Bajek Japońskich", jednak wydaje mi się że to była chyba końcówka lat 70-tych.

"Bajki japońskie" większości z Was zapewne kojarzą się z piosenkami, które leciały na początku i na końcu. Dzięki jednemu z internautów - DOMINIKOWI, możemy zapoznać się z ich wykonaniem. Piosenki te zamieściłem w dziale "MULTIMEDIA". Tam też znajdziecie filmik z piosenką tytułową w polskiej wersji językowej.
W tle tej piosenki leciał na niebie długi zielony smok a na nim siedział chłopczyk (jak nie pamiętacie jak wyglądał powyżej macie rysunek). Piosenka otwierająca cykl była łagodna w tonie właśnie piosenek japońskich (dla ciekawości podam że oryginał piosenki w języku japońskim jest śpiewany w tym samym tonie) natomiast piosenka końcowa była bardziej żywiołowa. Poniżej zamieszczam fragment końcowej piosenki w wersji drugiej (pierwszą wersję możecie posłuchać ściągając plik). Drugiej wersji końcowej (typu zaczynającej się od słów "Szła nocą bajka przez pola i wsie") niestety nie posiadam w swoich zbiorach.

Ciekaw jestem co pamiętacie z bajek. Ja np. pamiętam jak przez mgłę bajkę o psie który był porzucony przez złego pana a był wychowywany od małego przez staruszków. Później pamiętam jego poświęcenie bo poświęcił swoje życie ratując swoich opiekunów przed jakimś potworem. Wzruszyłem się bardzo i może dla tego pamiętam.

Multimedia

CZOŁÓWKA  

KOŃCÓWKA - WERSJA PIERWSZA  

KOŃCÓWKA - WERSJA DRUGA  


Czołówka

Tekst piosenki końcowej - wersja 2 (albo pierwsza)

Szła nocą bajka przez pola i wsie
Przez zaklęty las
Smutno było jej i źle
Nawet jej przyjaciel księżyc zgasł
Wtem promyk świeczki
Na dróżkę padł
I piosenka hop z okienka
Za bajką w ślad

2x/ Jutro znów, wzejdzie ze snu
kolorowy świat
Znów będzie dróżką do kresu dnia
bajeczka szła

Koniec i kropka powiastki tej kres
Między bajki włóż
Może kiedyś za lat 6
Wróci znów zza 7 gór i mórz
I może w bajkę
Zaklęty świat
Znów odnajdziesz tak prawdziwy
Za kilka lat

2x / Kilka lat i kilka dni
mądry ten kto wie
Gdzie swój początek bajeczka ma i
gdzie kończy się